
V lese nedaleko Emilovny byl odhalen „Slavín“ křivoklátských lesníků. V klobouku GŘ Lesů ČR Dalibor Šafařík, po jeho levici ředitel LS Zbiroh Robin Ambrož.
Odhalili „Slavín“ křivoklátských lesníků
EMILOVNA. Byla to v sobotu 24. května na Emilovně v Karlově Vsi velká sláva. V lese za loveckou chatou byl slavnostně odhalen velký obelisk se jmény významných lesníků a poděkováním všem, kteří se v minulých dvou stoletích zasloužili o rozvoj křivoklátských lesů. Událost se odehrávala u příležitosti 15. výročí založení Lesnického parku Křivoklátsko a probíhajícím Dnem s lesnickým parkem.
„Pomníkem propojujeme minulost, současnost i budoucnost křivoklátského lesnictví,“ uvedl Miroslav Pecha starší, duchovní otec lesnických parků a předseda pobočného spolku České lesnické společnosti Křivoklát. Byl to on, kdo spolu s dalšími dvěma subjekty stál u zrodu parku. Dalším byla společnost Colloredo-Mannsfeld s.r.o., kterou při slavnosti zastupoval ředitel Lesní správy Zbiroh Robin Ambrož. Nechyběl ani představitel třetí zakladatelské organizace generální ředitel státního podniku Lesy ČR Dalibor Šafařík.
Všichni tři řečníci připomněli jedinečnost křivoklátských lesů a vyzdvihli práci všech lidí, kteří o ně již více než dvě století pečují. Miroslav Pecha st. se zároveň zmínil o významu Lesnického parku Křivoklátsko. „Byli bychom rádi, kdyby tento park a v budoucnu eventuálně další lesnické parky sloužily jako objekty příkladného, trvale udržitelného hospodaření v lesích a krajině. Prostřednictvím fungujících lesnických parků by mělo být prokázáno, že přírodní a kulturní hodnoty určité krajinné oblasti lze chránit bez zpřísňování speciálního režimu ochrany přírody, při zachování a rozvoji všestranného využívání daného území a bez dalších nároků na výdaje ze státního rozpočtu.“
„Za těch 15 let nám Lesnický park Křivoklátsko ukázal, že nezáleží na tom, jestli je les státní nebo soukromý. Všechny nás spojuje jeden cíl, abychom dalším generacím předali lesy zdravé, pestré, odolné a poskytující nejen dřevo, ale i vše, co pro nás s jakousi samozřejmostí společnost vyžaduje. Není to ale samozřejmost a měli bychom se naučit to říkat. Pevně stát za naší prací a trpělivě vysvětlovat, proč je úloha lesníka v kulturní krajině nezastupitelná,“ doplnil Robin Ambrož z LS Zbiroh.
„Lesnický park Křivoklátsko a všechny tři další v ČR jsou dnes součástí mezinárodní sítě modelových lesů a byly zařazeny i do světové sítě modelových lesů Člověk a biosféra. Jsou ale lidé a politici, kteří tento fakt nedoceňují nebo ho zlehčují. To svědčí o tom, že neznají podstatu práce a taky je to možná trošku o jejich hlouposti,“ dodal generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Poté ocenil za mimořádnou práci plaketou Miroslava Pechu mladšího, který dnes stojí v čele LPK.
Ten na závěr připomněl, kdo se zasloužil o vznik „Slavínu“ křivoklátských lesníků. Byl to zejména Mikuláš Říha, který pomohl s vyhledáním kamene v Kamenolomu Kocbeře ve východních Čechách. Dále Česká lesnická akademie Trutnov, která kámen na Emilovnu dovezla, a Stavebniny Čech z Roztok, jejíž pracovník kámen jeřábem usazoval na kamenný sokl. Ten zhotovili Marian a Marek Bekeovi. Cedule umístěné na monumentu jsou dílem grafika Kameela Macharta. Dlužno podotknout, že všichni se podíleli bez nároku na odměnu. Slavnost uzavřely fanfáry mysliveckých trubačů.
Tomáš Bednařík