V Drahouši platí za vyprodukované kilogramy

Začali s vážením odpadu

DRAHOUŠ. První obcí z našeho regionu, kde se váží komunální odpad, se stal Drahouš. Občané tak zaplatí pouze za to, co doopravdy vyprodukují. Na tříděný odpad zde navíc zavedli systém door to door, aby bylo třídění pro občany co nejjednodušší.

„Od ledna 2025 odpad vážíme a naši občané platí za každý svůj vyprodukovaný kilogram. Vážili jsme už v průběhu loňského roku, kdy jsme situaci monitorovali a ladili nedostatky. V lednu tohoto roku už byla situace stabilní a věděli jsme, že jsme připraveni zavést nový systém, takže nebylo na co čekat,“ řekla starostka.

Zavedení systému

Během loňského roku na vážení připravovali občany a systém zaváděli společně se svozovou společností Marius Pedersen. Odpadový manager obce pak ještě vše kontroloval. „Ze začátku se stávalo, že nebyly zvážené všechny popelnice. Zjistili jsme, že když se popelnice sundá brzo, tak se nestačí zvážit. Proto jsme si dali rok na vychytání těchto nedostatků,“ vysvětlila.

Svozová firma má na automobilu váhu a každá popelnice je vybavena speciálním čipem, který je spárovaný s danou nemovitostí. Svozové auto přijede k nemovitosti, naloží popelnici, načte se čip a popelnice se zváží. Následně obci přijde výpis, kde je u každé nádoby uvedeno množství odpadu při daném vývozu. Navíc od letošního roku zavedli systém door to door na třídění odpadu přímo u domu.

Služba i pro chataře

Do systému vážení komunálního odpadu jsou pak zahrnuti i chataři. „Popelnici si mohou vyndat, kdy chtějí, neomezujeme je na žádný počet vývozů. Když mají popelnici plnou, vyndají ji ven k vývozu. Na tříděný odpad pak pro ně máme v obci 1100 litrové nádoby, které jsou uzamčené a každý chatař k nim má svůj klíč,“ uvedla. Jediný volně dostupný kontejner, který tak v obci zbyl, je kontejner na sklo.

„Produkce skla totiž není tak výrazná. Vyvážíme ji 3× až 4× do roka, tak nám nepřišlo vhodné volit door to door na sklo, protože by se to nevyužilo a byla by to zbytečná zátěž obecního rozpočtu,“ dodala.

Vývoz komunálního odpadu v obci probíhá 1× za 14 dnů, tříděného pak 1× za měsíc. „Naši občané třídí dobře, takže pro více­člennou rodinu je měsíční vývoz tak akorát, delší frekvence by už byla nedostačující,“ řekla starostka.

Limity ve třídění

V letošním roce se na Drahouši vyprodukovalo asi 13 tun odpadu, což vychází na 168 kg na jednoho občana. Tím se obec výrazně blíží limitu 160 kilogramů vyprodukovaného komunálního odpadu na občana, který je stanovený pro letošní rok.

Ve tříděném odpadu ale mají ještě rezervy. „I když se nám v loňském roce podařilo zvýšit vytříditelnost o 28 % procent, stále máme rezervy a limit 60 % vytříděného odpadu, který obcím pro letošní rok předepisuje zákon o odpadech, zatím nedosahujeme. Ale naši občané třídí poctivě a věřím, že i tohoto limitu nakonec dosáhneme,“ uvádí starostka obce Drahouš Marie Kučerová Císlerová.

Renáta Fryčová

« Zpět