„Nejde o léčbu, jen podporu,“ říká Šimon Pečenka

Hypnoterapie skrze motivační texty

NOVÉ STRAŠECÍ. Celý život se věnuje divadlu, umění, televizi a je také autorem dvou knih. Pak jednou kvůli osobnímu vypětí vyzkoušel hypnoterapii, která ho úplně pohltila. Vystudoval kurz a otevřel si praxi. Řeč je o Šimonovi Pečenkovi z Nového Strašecí. Mnohým lidem pomáhá pomocí hypnózy léčit migrény, problémy se spánkem, úzkosti a jiné neduhy. Nyní krátké hypnózy, které mohou zlepšit den, přináší i čtenářům Raportu.

Co to vlastně je hypnoterapie?

Je to forma léčení zejména psychosomatických problémů, ať už je to migréna, úzkosti, zlozvyky… Je to léčebná metoda, která pracuje ve zvláštním stavu, kterému se říká stav alfa, nebo hypnotický trans v tomto případě. To je chvíle, kdy vědomá mysl odpočívá a podvědomá mysl, která má na starosti automatické činnosti člověka, je velmi aktivní a je schopná být velmi vnímavá. S tou se v hypnoterapii pracuje. Na základě toho se následně ovlivňuje chování a činnost člověka. Dá se upravit, odmazat špatné návyky, zafixovat nové věci.

Co vás k hypnoterapii přivedlo?

Přivedla mě k tomu televizní práce. Pro jednu komerční TV jsem pracoval jako scenárista a placový dramaturg. Bylo to velmi náročné. Rukama mi prošlo skoro 600 dílů jednoho oblíbeného seriálu.Potřeboval jsem si pročistit hlavu, tak jsem vyzkoušel relaxační hypnózu. Tehdy jsem od předsedy Českého spolku hypnoterapeutů dostal nabídku naučit se hypnotické postupy. Odmítl jsem to, protože práce byl nadbytek a já si přišel jen odpočinout, ne si přibrat další práci. Jenže potom přišel covid a já nechtěné volno využil pro své učení. Netuše, že si hypnózu zamiluji a budu se v ní vzdělávat dál a dál.

Čtenářům Raportu nabízíte pravidelné hypnotické texty. Jaký mají význam, jak jim mohou pomoci?

Tyto minihypnózy vznikají právě v rámci studijního tréninku práce s hypnotickým jazykem, který v tomto stylu využíval věhlasný americký hypnoterapeut Milton Erickson. Každý ten text v sobě ukrývá hypnotické sugesce – příkazy, které provokují čtenářovo podvědomí k pozitivní činnosti a podle zaměření textu tak mohou posílit sebedůvěru, vylepšit náladu anebo inspirovat k životní změně.

Jak vůbec taková hypnóza skrze čtený text funguje?

Pokud si čtenář dopřeje malou chvíli klidu a pohodlí, přečte si text pozorně, klidně nahlas anebo opakovaně, vstřebává obsah jeho mysl a obsažené sugesce směřují mysl kýženým směrem. Neznamená to, že text zafunguje na každého, anebo že způsobí převratné změny. Může se to samozřejmě stát, ale pro většinu čtenářů zafungují zejména jako trénink soustředění, uvolnění anebo vnímání. Zkrátka mohou posílit osobnost a podpořit sebe­rozvoj. Nejde o žádnou léčbu. Jen o pozitivní podporu, která může být prospěšná.

Renáta Fryčová

« Zpět