Snaží se zvyšovat podíl vytříděného odpadu
Popel ukládají na sběrném dvoře
JESENICE. Ve městě se už delší dobu snaží snížit lepším tříděním objem vyprodukovaného komunálního odpadu. Dosáhli už vytříditelnosti 50 %, což ale stále nesplňuje dané limity. Nyní umožnili občanům ukládat popel na sběrném dvoře, aby nemusel končit v popelnici na komunální odpad.
„V rámci sběrného dvora mohou naši občané zdarma uložit popel pocházející z kotle na tuhá paliva. Je to z toho důvodu, že chceme občanům umožnit, aby v popelnici na směsný odpad měli více prostoru a mohli si tak například snížit množství vývozu,“ vysvětlil starosta města Jan Polák.
Na popel mají na sběrném dvoře speciální nádobu, kterou při naplnění odvážejí na skládku. „Popel se stejně jako komunální odpad vozí k uložení na skládku, jeho cena je ale nižší než za klasický komunální odpad,“ vysvětlil.
Řešili i svoz popela přímo od nemovitostí, ale to se ukázalo jako velice ekonomicky náročné. „Kdybychom zavedli samostatné nádoby na popel se svozem od svozové firmy, tak Jesenice sama o sobě nedokáže vyprodukovat takové množství popela na samostatnou linku, aby byla ekonomicky provozuschopná. Víme, že ukládání na sběrném dvoře není pro občany ideální stav, musí si pořídit nádobu, kde budou popel skladovat a při určitém množství ho odvézt na sběrný dvůr, ale je to stále levnější, než ho dávat do nádoby na komunální odpad,“ uvedl.
Přemýšleli také o sběru papíru pouze na sběrném dvoře, protože za to byli v minulosti lepší bonusy, než když se ukládá do kontejnerů. Nakonec z toho ale sešlo. „Řešili jsme, jakým způsobem dál motivoval občany k třídění. Chtěli jsme zavést sběr papíru na sběrném dvoře, ale vzhledem k novým podmínkám Eko-Komu se to nevyplatí, takže jsme od toho ustoupili,“ vysvětlil.
Před časem zavedli systém Door to door na plasty a změny chtějí udělat také na sběrném dvoře. „Jde o to, aby se plasty vytřídily v největší možné míře. Abychom byli schopni vytřídit například i velké plasty, které nám nyní končí ve velkoobjemovém odpadu. Dále chceme lisovat papír, aby kontejner byl co nejvíce naplněný a my tím ušetřili na dopravě a podobně,“ prozradil starosta.
Limitu pro vytřídění 60 % zatím nedosáhli, ale chtějí pro to v budoucnu podniknout další kroky. „Našim cílem je zavést vážení popelnic, ale stále narážíme na legislativní překážky. Obáváme se toho, že by lidé nechávali vyvážet třeba z poloviny naplněnou popelnici, a to by nebylo ekonomicky udržitelné, protože obec platí nejen za množství, ale i za výsyp. Takže by bylo potřeba, aby se popelnice k vývozu přistavovaly plné. Šlo by to řešit tak, pokud by nám legislativa umožňovala občanům účtovat dvousložkovou cenu, za kila i za výsyp. Pak by to občany motivovalo dávat k vývozu pouze plné popelnice a nemuseli bychom platit za zbytečnou manipulaci.“
Renáta Fryčová