Foto

Vedení obce doufá, že fotovoltaické panely na střeše obecního úřadu budou demontovány v rámci likvidačního řízení.

Firma, která je provozovala, je v likvidaci

Co bude s panely na střeše úřadu?

KOUNOV. Střechu obecního úřadu v Kounově pokrývají od roku 2011 solární panely. Obec ji tenkrát firmě poskytla za jednorázovou kompenzaci. Jenže společnost, která soláry provozuje, je nyní v likvidaci. A tak v obci řeší, co s panely bude.

„Obec před lety poskytla střechu úřadu k umístění fotovoltaických panelů za jednorázovou finanční kompenzaci. Ale firma, která solární panely provozovala, je nyní v likvidaci, takže s likvidátorem řešíme, co s panely bude,“ řekl starosta obce Antonín Ryska.

Pro obec by bylo nejlepším řešením, aby věcné břemeno, které je pro panely zapsáno, bylo vymazáno a panely byly demontovány v rámci likvidačního řízení. „Obec se v současnosti snaží najít ve spolupráci s likvidátorem společnosti řešení, jak s panely naložit. Jednou z možností, navržených likvidátorem, je převod fotovoltaických panelů na dalšího provozovatele. S touto možností však po dosavadních zkušenostech nesouhlasím a požadujeme likvidaci panelů na náklady likvidované společnosti,“ vysvětlil.

Panely totiž na střeše úřadu působí problémy. „Stává se, že tající sníh se zachytává za propojovací kabely, položené na krytině, čímž hrozí vytržení vodičů a riziko požáru. Už se také stalo, že propojovací kabel vytrhl střešní tašku, která pak sklouzla po střeše a spadla na parkoviště,“ uvedl starosta.

Další otázkou je také životnost fotovoltaické elektrárny. „Nikdo neví, jaká je životnost panelů, jak dlouho vydrží. Víceméně mají panely téměř po životnosti, fotovoltaické panely vyráběné v letech 2010 nemají takovou životnost jako současné. A obáváme se, aby je obec nemusela na své náklady likvidovat. To by totiž stálo určitě více, než kolik činila jednorázová kompenzace,“ říká.

Fotovoltaické elektrárny jsou sice v současné době trendem pro získání čisté energie, podle starosty ale budova úřadu pro ně není vhodná. „Zájem obce využít fotovoltaiku je na jiných objektech, jako je například čistírna odpadních vod, kde by to na rozdíl od úřadu význam mělo. Navíc vyrobenou elektřinu bychom chtěli mít pro sebe, využívat ji jako komunitní k zásobování obecních objektů. Jenže elektřina z obecního úřadu pro obec využitelná není, protože jde zpět do sítě,“ vysvětlil Antonín Ryska.

Renáta Fryčová

« Zpět