
Hostinský Petr Mendík cenu osobně zavěsil na zeď pivnice. „Je to ocenění pro veškerý personál. Hvězdu sládků jsem získal už podruhé a to může říct málokdo,“ neskrýval radost Petr Mendík.
„Zůstáváme u dobrého piva ze sudu,“ říká Petr Šíma
Pivnice Na Hrádku získala Hvězdu sládků
RAKOVNÍK. Že pivovar pivo vaří a hostinský dělá, platí dnes víc než kdy jindy. V dnešní konkurenci si pivovary nedovolí uvařit špatné pivo, a tak má personál pivnic a restaurací o zábavu postaráno. Zkuste někomu za padesát korun načepovat přechlazené pivo s unavenou pěnou. Víckrát se u vás neukáže.
Plzeňský pivovar je na kvalitu svého piva zvlášť přísný arbitr. K motivaci výčepních uděluje každoročně Hvězdu sládků. K nedávnému 1. výročí otevření Pivnice Na Hrádku ocenění převzal za provozní tým hostinský Petr Mendík. Raport byl přitom.
„Jaké je dnes pivo?“ ptal se na úvod Martin Kubát. Spokojen byl až napodruhé, když štamgasti zabouřili: „Vynikající.“
Šéf obchodních zástupců Plzeňského pivovaru přijel do Rakovníka předat prestižní cenu. Z 20 tisíc podniků v ČR (kde se čepuje Plzeňské) je jejím držitelem sotva 900 provozen. Podmínkami pro její obdržení je dobré technické vybavení hostince, pravidelná sanitace výčepního zařízení, správné skladování sudů a pivo musí být načepované do čisté, mokré a studené sklenice.
„Dvakrát za rok přijde do takového hostince tajný host. Většinou se jedná o majitele nejlepších hospod v ČR nebo nejlepší výčepní a požádají o pivo. A taková hospoda, která získala Hvězdu sládků, nemá právo na chybu,“ popisuje Martin Kubát.
Hvězdu sládků je podle něj těžké získat a stejně tak obhájit. Je propůjčena na pouhý rok.
„Asi jen 200 provozoven v ČR ji dokáže obhájit pět let za sebou. Pánové, klobouk dolů. Znám jen dva podniky v ČR, kde Hvězdu získali hned prvním rokem po otevření,“ vysekl Martin Kubát poklonu spolumajitelům Pivnice Na Hrádku.
Pavla Klátila a Petra Šímy jsme se zeptali, jak rok po otevření vnímají úspěch svého projektu? „Špatných věcí jsme určitě udělali hodně. Ostatně nikdo z nás předtím podobný podnik neprovozoval a zkušenosti jsme sbírali doslova na cestě. Přesto myslím, že ty pozitivní věci převažují. Milovníci dobrého piva se k nám naučili chodit a přes víkendy bychom leckdy pivnici naplnili i dvakrát-třikrát,“ směje se Petr Šíma.
Zásadní vliv na návštěvnost „Hrádku“ má podle něj personál pod vedením hostinského Petra Mendíka. „Mnozí z nich se také učili za pochodu, ale Petr je zkušený výčepní a všechno je naučil. Navíc je dokázal motivovat, že je práce opravdu baví a každý host to ihned pozná,“ říká Petr Šíma.
A jaké má další tipy pro spokojenost hostů? „Kromě dobrého piva, personálu a prostředí jsou to určitě akce, které tu pořádáme. V říjnu to byl Oktoberfest a teď oslavíme svátek sv. Patrika s čepovaným Guinessem. V kuchyni máme Boba Kublu, který připraví speciality k pivu v rámci Amerického týdne. Hosté si oblíbili rakovnické kapely, které se tu střídají.“
Pro pivaře s mlsným jazýčkem mají na Hrádku tzv. Volbu sládků, kdy po celý měsíc můžete na čepu ochutnat také pivo z jiného pivovaru.
Před rokem při otevření jsme se majitelů ptali, zda jako moderní pivnice neuvažují o instalaci pivních tanků? Tehdy nám odpověděli: „Je to ve hvězdách.“
Dnes už mají jasno: „Tankové pivo je výborné, ale tím, že je nepasterizované a tlačené vzduchem, tak po čtyřech dnech jde jeho kvalitu dolů. My jdeme cestou kvalitně ošetřeného, pasterizovaného, zachlazeného piva, čistého skla a pravidelné sanitace. To se nám osvědčilo a zůstáváme u dobrého piva v sudech.“
Sláva Vaic