Dva nápady pro sportovce, jeden pro matky
RAKOVNÍK. V zásobníku projektů čekají na realizaci priority radních, zastupitelů či pracovníků městského úřadu. Určitým protipólem těchto investic jsou nápady, které vycházejí přímo od občanů města v rámci tzv. participativního rozpočtu. Letos se ucházejí o podporu tři záměry. Fitness hřiště v areálu městského stadionu SK, lezecká stěna na 3. ZŠ a nájezdy na kočárky na schodištích ve dvou ulicích města.
Sportovat nejen s míči
S myšlenkou vybudovat na místě zbourané spartakiádní tribuny fitness hřiště přichází vedení SK Rakovník. Náklady klub vyčíslil na 682 769 Kč
„Ve sportovním areálu vznikl po demolici staré tribuny volný prostor, na kterém je pouze suť. Prostor nejen že není využitý, ale vzhledem k typu podkladu je ve sportovním areálu i značně nešťastný, vzhledem k bezpečnosti. V původním projektu se zamýšlelo tento prostor později využít pro tribunu na fotbalové hlavní hřiště. Nicméně z našeho pohledu jsou zbylé tribuny a jejich rekonstrukce důležitější. Proto bychom tento prostor rádi využili ke sportovnímu vyžití, i když k trochu jinému, než by se u fotbalového a pozemáckého areálu na první pohled čekalo. Od toho si slibujeme rozšíření všestrannosti sportovní výchovy,“ píše předkladatel.
Lezecká stěna na 3. ZŠ
I další záměr má sportovní povahu a předkládá ho učitel tělesné výchovy na 3. ZŠ Pavel Knapp. V nové tělocvičné na 3. ZŠ by chtěl instalovat moderní lezeckou stěnu z ocelové konstrukce a překližky s postupovým jištěním a možností přestavby cest. Náklady vyčíslil na 499 990 Kč s DPH .
„Součástí naší školy jsou dvě standardně vybavené tělocvičny. Umístěním moderní lezecké stěny do nové tělocvičny se rozšíří možnosti výuky. Zvětší se nejen využití sportoviště, ale i motivace žáků cvičit, zkoušet nové věci a poznávat své vlastní možnosti. Stěna umožní zařazení inovativních sportovních aktivit nejen do hodin tělesné a sportovní výchovy, ale i do hodin nepovinných předmětů, zájmových kroužků, družiny i rakovnické veřejnosti atd. Lezení je velmi zdravým pohybem, protože se jedná o pohyb komplexní a přirozený. Posiluje nejen tělesné jádro, ale i všechny končetiny naráz. Žáci (a nejen oni) zde budou rozvíjet základní schopnosti — nejen silové a vytrvalostní, ale hlavně koordinační, které jim dnes dělají velký problém,“ uvádí v žádosti Pavel Knapp.
Nájezdy pro kočárky
Předkladatel třetího návrhu Milan Pour myslí hlavě na maminky s dětmi. Všiml si totiž chybějících nájezdů pro kočárky na několika schodištích ve městě. Proto navrhuje instalaci nájezdů na schodech vedoucích z obou směrů do ulice Heroldova, která vede podél železniční trati a spojuje Plzeňskou a Ottovu ulici. Náklady odhaduje na 100 000 Kč
Cílem projektu je zpřístupnění a ulehčení pohybu s kočárky v lokalitě. „Z této strany od centra nejsou na schodech umístěny nájezdy a obyvatelé této části Rakovníka musí s kočárky složitě objíždět tyto ulice horem až kolem Rakony, případně přes Komenského náměstí,“ argumentuje Milan Pour. Jak jsme zjistili, rekonstrukce schodiště do Ottovy ulice již probíhá. Jedná se o investici města Rakovníka, bohužel bez požadovaných nájezdů. Projektant je z důvodu bezpečnosti provozu nedoporučil.
Pavel Sklenička