
Veliké množství odpadu trápí takřka všechny obce a města na Rakovnicku. Problém je, že lidé ukládají do popelnic a jejich okolí i odpad, který tam nepatří. Takhle to vypadalo v Rakovníku v Kuštově ulici vloni 4. 12.
Pomoci by mělo lepší třídění jednotlivých komodit
odpad se zatím SNIŽOVAT nedaří
ZBEČNO. V obci už nějakou dobu funguje systém třídění přímo u domu, tedy tzv. systém door to door (D2D). Svozová firma proto pro loňský rok snížila frekvenci vývozu kontejnerů ze čtrnáctidenního cyklu na měsíční. Ovšem v létě kontejnery zapáchaly a kontejnery přetékaly odpadem, a tak se od prvního ledna obec vrátila ke čtrnáctidennímu svozu. I nadále v obci řeší snížení komunálního odpadu, aby dosáhli požadovaného množství.
„Ano, v loňském roce se snížil vývoz kontejnerů ze čtrnáctidenního na měsíční. Bylo to ale velice nepříjemné, a to hlavně v letních měsících. Takže jsme se se svozovou firmou dohodli na tom, že se vrátíme na čtrnáctidenní cyklus,“ potvrdil zbečenský starosta Jiří Těhan.
Kontejnery pod dohledem
Aby se ale množství odpadu nezvyšovalo, přistoupili k dalšímu opatření. „Stahujeme kontejnery z některých odpadových míst. Ve Zbečně byla čtyři místa, ale stahujeme je do jednoho za místní prodejnu. Tam budeme kontrolovat, jakým způsobem a kdo tam odpady odkládá. Tím, že jsme průjezdová obec, tak se nám zdálo, že nám tady odpady odkládají nejen místní občané a chataři. Jako příklad uvedu, že když jsme měli kontejner na směsný odpad u hřbitova, museli jsme ho vyvážet dvakrát týdně. Poté, co jsme ho umístili až pod hřbitov, vyvážíme ho už pouze jednou za měsíc,“ uvedl.
Přesto, že mají občané u domů popelnice na plasty a papír, třídit se v obci příliš nedaří. „Svozová firma vybrala 10 popelnic a před dětmi ze základní školy je vytřídili. A musím říci, že stále máme velké rezervy. V odpadu bylo 43,2 % potenciálně znovu využitelného materiálu. Nejvíce se v popelnicích objevoval biologicky rozložitelný odpad, a to cca 10 %. Dále se zde objevila i suť, která do popelnic rozhodně nepatří,“ řekl starosta.
Kompostéry občanům
Na zastupitelstvu se tedy bavili o tom, jaké další kroky ještě zkusí podniknout, aby třídění odpadu zlepšili. „Do Zbečenského občasníku jsme dali znovu informace o tom, jak správně třídit. Dále se pokusíme se svozovou společností vyřešit problematiku tetrapakových obalů, které bychom chtěli třídit do plastových popelnic u domů. A třetí věcí je bioodpad. Začali jsme uvažovat, jakým způsobem posílíme jeho třídění. Udělali jsme anketu a občané si přejí kompostéry. Takže teď čekáme na vyhlášení nějakého vhodného dotačního titulu a kompostéry pořídíme.“
Takřka 300 kg nad limitem
Od letošního roku se občanům zvýšil také poplatek za odvoz odpadu. Obec totiž doplácela více než 500 tisíc korun. Navíc od letošního roku platí povinnost odložit maximálně 160 kilo komunálního odpadu za občana za rok. Ale v roce 2023 se ve Zbečně svezlo 272 tun odpadu, což vychází na 444 kilogramů na jednoho občana za rok.
„Když jsme zavedli systém D2D, myslel jsem, že budeme moci omezit kontejnerové popelnice, ale bohužel se tak nestalo. Čím dál tím více věcí je v obalech, takže to bude velké téma do budoucna pro všechny obce, jak se s problematikou odpadů popasovat. Uvidíme, jak tomu prospěje diskuze o zálohování lahví, o třídění popelu a podobně,“ dodal starosta.
Renáta Fryčová