Křest knihy Zuzany Sikačové Radost i údiv nad pohádkami uvedl spisovatel a stand up komik Jiří Štraub (vpravo) a pokřtili ji Simona Bezoušková z NIPOS a dramaturg České televize Luděk Horký.
Zuzana Sikačová pokřtila knihu pro dospělé o významu pohádek
Otesánek, Šípková Růženka, Kráska a zvíře
RAKOVNÍK. Co nás fascinuje na pohádkách? Příbězích s často s banálním, kýčovitým dějem, kde smrt nemusí být konečná a kde dobro zpravidla vítězí nad zlem? Součástí letošní přehlídky amatérských divadelních souborů Popelka 2024 byl křest knihy Radost i údiv nad pohádkami. Autorkou je dramaturgyně Českého rozhlasu Zuzana Sikačová. Co ji přimělo napsat knihu pro dospělé, zabývající se tematikou příběhů, které dnes čteme posluchačům od nejmenšího věku?
„Léta jezdím na Popelku, kde děti z rakovnických škol s dospělými dělají rozbory jednotlivých představení. Při doktorandském studiu na DAMU jsem si jako předmět svojí disertace vybrala pohádky. Po napsání práce mi připadlo, že by téma nemuselo zajímat jen odbornou veřejnost a rozhodla jsem se, že text přepracuji pro běžného čtenáře,“ říká autorka žijící na Rudě.
Nejvíc přitom měla na mysli lidi, kteří jezdí do Rakovníka na Popelku, protože ty baví tvorba pro děti, pohádky a chtějí dělat divadlo. „V tom je ta knížka spojuje. Jsou v ní popsány nejrůznější psychologické pohledy na pohádky i historie vybraných příběhů. Nejvíc se ale knížka zabývá pohádkami na divadle.“
V knize se Zuzana Sikačová věnovala zejména třem pohádkám: Otesánkovi, Šípkové Růžence a Krásce a zvířeti. „Rozebírala jsem je z různých úhlů. Jednak mě zajímalo, o čem ty pohádky vlastně jsou. Že to není jen jednoduchý, na první pohled viditelný příběh, ale že mají spoustu vrstev a je v nich obrovská psychologie. Zabývala jsem se i tím, co způsobí, když se z pohádky vypustí jeden motiv a najednou se pohádka dá vykládat úplně jinak.“
V knize si autorka klade otázky, k čemu mohou pohádkové texty čtenáře inspirovat a jak nad nimi může přemýšlet. Bavilo ji také nejrůzněji převracet pohádkové texty. „Třeba pohádka o Otesánkovi je hodně jednoduchá a primitivní. Když jsem se jí ale zabývala, tak jsem přišla na spoustu významů, které se v ní mohou objevovat, skrývat a vzájemně spolu souviset. Kniha vás přinutí nad těmito souvislostmi přemýšlet, což může být inspirativní pro kohokoliv, i pro toho, kdo pohádky třeba vůbec nechce číst,“ dodává Zuzana Sikačová.
Pokud byste o knihu měli zájem, můžete si ji objednat na stránkách NIPOS https://eshop.nipos.cz/kategorie-produktu/publikace/, který knihu vydal a je také spolupořadatelem Popelky.
Sláva Vaic