
Organizátoři festivalů: Michal Drtina (Faustování), Iveta Grmelová (Oprášeno).
Faustování a Oprášeno: Ozvěny dvou festivalů v jednom
Po každém představení probíhá reflexe
NOVÉ STRAŠECÍ, PECÍNOV. První říjnový víkend zaplnili Modrý sál novostrašecké ZUŠ a sál pecínovského hostince Na Růžku. Faustování je festival loutkového divadla. Jeho novodobá „novostrašecká“ historie (v režii Michala Drtiny) se píše od roku 2016, ale před tím se několik dekád odehrávalo v Bechyni.
Naproti tomu Oprášeno je mladičký festiválek, který se na světě ocitl na podzim roku 2019. Přečkal těžké covidové roky a teď se mu konečně začíná dařit. Od počátku probíhá ve stejném termínu jako Faustování a podle učitelky literárně dramatického oboru novostrašecké ZUŠ Ivety Grmelové je toto propojení záměrné, žádoucí a přínosné. Oprášeno je přehlídkou divadelních kusů, které se z minulého školního roku podařilo žákům ZUŠ po prázdninách takzvaně oprášit. Netýká se pouze místních. Vystupovali zde žáci ze ZUŠ Stochov, Rakovník, Louny, Praha a Liberec.
Jak se vám propojení obou festivalů osvědčilo?
Velmi. Vzhledem k tomu, že ve Strašecí a jeho okolí není moc silné divácké zázemí, poskytuje Oprášeno dost nadšených diváků Faustování a Faustování zase zajišťuje účastníkům Oprášena kvalitní divadelní kusy, které sem přijíždějí ze všech koutů naší vlasti. Líbí se mi, že součástí jsou vzdělávací workshopy, kterých se účastní děti i dospělí z obou festivalů dohromady. Letos byly zaměřeny na hru s loutkou a hlasovku.
Kdo divácky nejvíc zaujal?
Největší počet diváků mívá tradičně místní soubor nejmladších dětí. Snažíme se tento trend změnit, ale jde to pomalu. Za každého nového diváka jsme rádi. Přivážíme místní kvalitní kulturu až k jejich bydlišti, aby si mohli přijít nakrmit svou duši uměleckou stravou. (smích) Ale kdo divácky nejvíc zaujal, nevím. Po každém představení probíhá tzv. reflexe. Moji nejstarší žáci rozdávají divákům papírky a ti mohou účinkujícím napsat vzkazy. Vhazují je do obálek s názvem zhlédnuté inscenace a tu pak předáváme tvůrcům. Co je uvnitř napsané, vědí jen autoři onoho divadelního kusu. Čtu si jen to, co se týká představení, které jsem „oprášila“ se svými žáky.
Jak se vedlo vašim novostrašeckým svěřencům?
Svoje žáky moc chválím. Myslím, že je dobré děti pro něco nadchnout, přimět je, aby něco vytvořily a dál se o to staraly a věnovaly tomu svůj volný čas. Představení, která odehrály, se jim povedla, ale co mě potěšilo mnohem víc, že se také zúčastnily vzdělávacích workshopů. Starší žáci mi pomáhali starat se o ty mladší a i Cenu věrného diváka získala moje žačka.
Co je to Cena věrného diváka?
Tuto akci vyhlašujeme již od prvního ročníku. Ten, kdo uvidí všechna představení, ji získá na konci festivalu. Protože ráda pletu a háčkuji, jsou to moje vlastnoručně vyrobená zvířátka a Michal Drtina dodává publikace o loutkovém divadle a upomínkové předměty z přehlídky Loutkářská Chrudim.
Uvažujete do příštího ročníku o nějakých změnách?
Určitě budeme mít zase jiné lektory nebo témata workshopů, abychom se dále rozvíjeli a učili. Předběžně je domluven seminář pantomimy. Velmi se povedla letošní novinka Dobrodružná cesta, za jejíž přípravu bych chtěla moc poděkovat své kolegyni Martině Černé. Tak tu bych ráda zachovala a změna bude, že povede jinudy. Sama sobě jsem slíbila, že příště uspořádám přespávačku v ZUŠce jen jednu noc. A ne obě, jako letos. To bylo vyčerpávající.
Znáte už termín příštího festivalu?
Vypadá to, že Faustování/Oprášeno 2025 proběhne o víkendu od 17. do 19. října. A nová budou všechna divadla, tak už teď všechny srdečně zvu.
Sláva Vaic