Stavba kanalizace je takřka hotová. Chybí pouze postavit čistírnu odpadních vod.
Zdržení projektu a vyprojektovaná ČOVka na špatném místě
Stavba kanalizace se výrazně prodražila
NESUCHYNĚ. Stavba kanalizace se v Nesuchyni blíží do cíle. Předcházela tomu ale spousta problémů. Nejprve nastalo zdržení ve zpracování projektu. V průběhu stavby se pak přišlo na to, že nelze postavit čistírnu odpadních vod na místě, kde byla vyprojektována. Obci to stavbu nejen prodloužilo, ale také výrazně prodražilo.
Se stavbou kanalizace chtěli začít už před několika lety. S projekční kanceláří podepsali smlouvu v prosinci 2018. Jenže firma nedodala projekt včas. „Došlo k tomu, že oproti původně plánovaného termínu předání projektové dokumentace včetně stavebního povolení se společnost zpozdila o dva a čtvrt roku,“ řekl nesuchyňský starosta Jiří Barsa.
A tím nastaly i problémy s finančním vyrovnáním. „Měli jsme zaplatit za projekt, za veškeré práce, ale díky tomu, že ve smlouvě bylo stanoveno penále za zpoždění v luxusní výši, tak to nakonec vyšlo tak, že nám společnost dlužila několik milionů korun. Nejprve nebyla projekční kancelář ochotna uznat fakt, že obci předá projekt za 0 korun a že vzhledem ke stanovené penalizaci by měla naopak ona uhradit významnou částku, která převyšovala cenu samotného projektu. Po cca 6 měsících jsme se dohodli, za přítomnosti a na radu právníků obou stran, že obec společnosti 2 miliony 100 tisíc korun za projekt platit nebude a zároveň my nebudeme požadovat penále,“ vysvětlil.
Jenže kvůli zdržení se obci nejen stavba samotná výrazně prodražila. „Kdybychom projekt měli včas, tak bychom si žádali o úvěr za jiných úrokových podmínek a samozřejmě i cena díla za tu dobu, vlivem covidových let, vzrostla. Z plánovaných 55 milionů na bezmála 90 milionů korun,“ uvedl.
Vysoutěžili zhotovitele stavby, kterým se stala společnost Alstap, a. s., a na začátku roku 2023 podepsali smlouvu. Další problém na sebe nenechal ale dlouho čekat. V průběhu stavby totiž stavební firma zjistila, že projekční kancelář vyprojektovala čistírnu odpadních vod v místě, kde nejde postavit, protože to bylo až moc blízko korytu potoka.
„První řešení, což navrhovala projekční kancelář, bylo takové, že se ta lokalita zpevní betonovým pažením, tzv. larseny. Zeptal jsem se, kolik to bude stát, a oni odpověděli, že dalších 5 milionů. A s tím jsme absolutně nesouhlasili,“ řekl starosta.
Rozhodli se tedy pro další variantu, kterou bylo posunout stavbu dál od potoka. „Objel jsem vlastníky sousedních pozemků , byli velice vstřícní, a dohodl se s nimi, že odkoupíme nebo směníme potřebnou část pozemků,“ vypráví.
Jenže ani to nebylo jednoduché. „Nejdřív jsme připravili smlouvu na směnu pozemků, ale pozemkový úřad nám to vrátil s tím, že obecní pozemek, který jsme ke směně nabízeli, nelze poskytnout, protože, je to cesta, která sice fyzicky neexistuje, ale v mapách je zanesena. A tu nelze směnit, protože bychom zabránili ostatním vlastníkům přístupu k jejich pozemků. Takže jsme se dohodli, že to odkoupíme,“ prozradil. Nyní společnost VIS celý projekt přepracovává tak, aby se čistírna posunula, a to o zhruba 30 metrů dál od koryta potoka.
Hlavní řad je už takřka hotový stejně jako většina domovních přípojek. Kanalizace je tlaková bez dalších přečerpávacích stanic, které jsou pouze v domovních šachtách. „Tím i odpadá obci starost o přečerpávací stanice, které jsou nutné v případě gravitační kanalizace v obcích se spádem, jako je ta naše, protože v případě nezodpovědného chování bude známa příčina poruchy čerpadla a zároveň viník, který si vzniklou škodu uhradí ze své kapsy,“ podotkl.
Jaký bude vklad od občanů, je ještě předmětem jednání zastupitelů. „Určitě nějaký příspěvek na domovní šachty od majitelů nemovitostí bude. Plus si hradí náklady na připojení na svém pozemku. Jsou tu ale i lidé, kteří neměli zájem se připojit. A pak jsou případy, kdy nemovitosti mají nové vlastníky a v minulosti si nestačili zpracovat projekt. Těm se to dodělávalo dodatečně a zaplatí také nějaký příspěvek. Ale lidé, kteří měli tu možnost a nevyužili toho, to zaplatí v plné výši. Protože by to pak nebylo fér vůči těm, kteří se chovali zodpovědně,“ upozornil starosta.
Obec na stavbu kanalizace získala dotaci z Ministerstva životního prostředí ve výši 67 % z celkových nákladů a zbytek pokryjí vlastní zdroje a z části úvěr od banky.
Zrekonstruovaná je už i hlavní silnice. „Máme v obci nový povrch hlavní komunikace. I na to jsme získali dotaci, a to ze Středočeského kraje ve výši 3,5 milionu korun. Za to jsme velice rádi, protože pro tak malou obec, jako jsme my, je to veliká pomoc,“ řekl.
Renáta Fryčová