Firma požadovala třikrát vyšší cenu, než nabídla

Komplikace kvůli šířce cesty

LUŽNÁ. Panelová pěšina spojující Lužnou s Lužnou – nádraží už měla být dávno rekonstruována. Jenže vysoutěžená firma rapidně navýšila cenu, a tak s ní obec ukončila spolupráci. Nyní se hledá dodavatel, který by dokázal vyasfaltovat pěšinu jen v metrové šířce.

Panelová pěšina spojující obec byla vybudována před několika desítkami let. A dlouhá léta se podepsala zejména na jejím panelovém povrchu. Místy jsou spoje mezi panely tak nerovné, že je jen obtížné vydat se tudy na kole. Cyklisté proto raději využívají přilehlou silnici. To obec chtěla už před rokem změnit.

„Už bývalý starosta Václav Kejla chtěl cyklostezku opravit. Jenže tehdy mu ČEZ, který má pod panelovou cestou kabelové vedení, nedal souhlas. Podmínkou pro souhlas byla přeložka kabelového vedení mimo chodník. A mně se nyní podařilo od ČEZu získat souhlas pro opravu povrchu. Máme rok platné povolení, takže chci poptat firmu, která by nám to zrealizovala,“ řekla loni luženská starostka Dana Hůlová.

Jedná se o zhruba 1,5 kilometrů dlouhou pěšinu, která vede z ulice Kpt. Jaroše v Lužné a ústí u silnice č. III/22915 na začátku Lužné – nádraží. „Místními je pěšina hojně využívaná, takže jsem ráda, že se nám povolení podařilo získat a pěšinku můžeme konečně nechat opravit,“ dodala tenkrát starostka.

Jenže s firmou, která vyhrála výběrové řízení, se musela obec rozloučit. „Rozvázali jsme smlouvu s firmou, která se nechovala podle pravidel. Z vysoutěžené ceny přes 400 tisíc korun se cena najednou vyšplhala na 1 200 tisíc korun kvůli údajným vícepracím. A s takovým navýšením jsme nesouhlasili,“ vysvětlila.

Od té doby se starostka snaží najít nového zhotovitele. „Už jsem tam byla s několika zástupci firem. Problém je ale to, že je pěšinka široká 1 metr, a na konci ve směru na nádraží nemáme povolení od soukromých vlastníků k rozšiřování. Takže potřebujeme, aby ji někdo zrekonstruoval v metrové šíři. Finišery jsou ale na 1,20 metrů. Takže ti, co dělají asfalt, to udělat nemohou. Nabízeli nám stříkané turbo, ale to jsme neschválili. Pak nám firma nabídla, že by udělali asfalt v šíři 1,20 a následně by ho zařízli na 1 metr. Ale jen to zaříznutí stojí 120 tisíc korun. Přesto je to zatím jediný dodavatel, který dokáže zhotovit asfalt v šíři jednoho metru. Budeme mít schůzku a čekáme na nějakou rozumnou nabídku,“ popsala starostka aktuální situaci.

Občané na červencovém veřejném zasedání navrhovali také rekonstrukci cyklostezky vedoucí ve směru na Rakovník podél Šamotky. O tu se obec stará napůl s městem Rakovník. „Náš katastr končí u mostu přes potok vlévající se do Žákova rybníka. Do tohoto místa cyklostezku sekáme my, dále má údržbu na starosti město Rakovník,“ vysvětlila Dana Hůlová.

Do opravy se ale nyní pouštět nebudou. „Plánujeme rekonstrukce dalších místních komunikací. To je pro nás nyní větší priorita než cyklostezka. Takže ji budeme jen sekat a udržovat,“ vysvětlila. Občané by si také přáli u čistírny odpadních vod místo pro přecházení cyklistů. Záměr nechá vedení obce prověřit u Policie ČR a odboru dopravy.

Renáta Fryčová

« Zpět