Práce na půdní vestavbě 1. základní školy jsou v plném proudu. Manipulaci s traverzami jsme zaznamenali 30. 7.
Přestavba přinesla změnu v organizaci školního roku
Výuka bude probíhat i v knihovně
RAKOVNÍK. Na začátku června začala rekonstrukce podkrovní části budovy 1. základní školy v Rakovníku. Vzniknou zde 3 nové učebny a další zázemí. Školní rok tu proto musel být ukončen již 16. června. V září začnou s výukou také o dva týdny později a vyučovat se bude v náhradních prostorech.
Po přestavbě tu vzniknou tři nové moderní odborné učebny, konkrétně učebna cizích jazyků, ateliér digitálních technologií a učebna zeměpisu. Součástí nově vybudovaných prostor jsou dále dva kabinety, technické místnosti, serverovna, úklidová místnost, místnost pro umístění historických hodin a toalety včetně bezbariérového WC pro invalidy.
Pro bezbariérový přístup bude v rámci stavebních prací vybudován také výtah. Následně bude do nově vzniklých prostor pořízen nábytek, do odborných učeben potřebné pomůcky a ICT vybavení.
„Stavba se vlastně nachází pořád ještě v úvodní fázi a nepochybně většina práce je ještě před námi. Nejbližším velkým krokem je betonáž, která by měla proběhnout v příštích dnech. Naopak za sebou už máme kompletní vyklizení půdních prostor, demontáž stropu, odstranění starých trámů, instalaci nových nosníků a trapézových plechů, částečně rovněž realizaci elektroinstalace, přípravu pro montáž výtahu. Bylo toho a bude ještě hodně, odborné práce běží naplno každý den,“ shrnul průběh prací ředitel školy Karel Folber.
Práce si vyžádaly také změnu organizace školního roku. „Školní rok pro žáky začne výjimečně až v pondělí 16. září. Celý 2. stupeň se bude učit v hlavní budově školy, tedy 16. září se žáci 6. – 9. ročníku vrátí do svých tříd s tím, že se budou učit v přízemí a v 1. patře. Mimo provoz zůstane po celé 1. pololetí 2. patro. Třídy 1. stupně s výjimkou prvňáčků se budou učit v náhradních prostorách. V této souvislosti bychom chtěli co nejsrdečněji poděkovat 2. ZŠ Rakovník a Městské knihovně Rakovník. Obě organizace nám vyšly vstříc a na nezbytnou dobu nám poskytly svoje prostory pro výuku. Kromě zmíněné knihovny se tak budou žáci 2. – 5. ročníku až do konce ledna učit také v odděleních školní družiny v parku, ve sportovní hale a v ulici Fr. Diepolta,“ dodal ředitel.
Příprava náhradních prostor pro výuku nebyla nijak jednoduchá. „Výuka v náhradních prostorách má řadu specifik. Stranou ponechám, že jsme se museli nejprve co nejzodpovědněji rozhodnout, kam výuku situovat. Tady bych chtěl poděkovat i 3. ZŠ. Pan ředitel byl tehdy velice ochotný a jednou z variant byl i dočasný azyl na Zátiší, ke kterému ale nakonec nedošlo,“ uvedl.
Vyřešit se ale muselo také zastupování, přecházení mezi budovami, odvádění do školní jídelny, výuka tělesné výchovy, souběh fungování družiny a základní školy, vybavení pro výuku a potřeba bylo také zohlednit kapacitu jídelny. „Úplně jinak jsme museli přistoupit k tvorbě rozvrhu, bylo třeba vyřešit přístup k moderním technologiím, zázemí pro učitele, řešíme bezpečnost žáků při přesunu, úklid prostor, vybavení odpovídajícím nábytkem a podobně,“ vysvětlil.
Výuka by se do školy měla vrátit od 2. pololetí, stavební práce v podkroví ale poběží až do příštích prázdnin. Celkové náklady na akci jsou odhadovány na 51 milionů koruna a město čerpá na stavbu dotaci ve výši 40 milionů korun.
Renáta Fryčová