Foto

V Nerudovce si každý oddíl udělá klubovnu podle svého.

„Skončilo to velmi dobře,“ říká vedoucí Petra Kubíková

V Rakovníku vzniká vzorový skautský dům

RAKOVNÍK. Konečně ve svém. Dalo by se s nadsázkou říci k nedávnému přestěhování rakovnických skautů do domu čp. 504 v Nerudově ulici. Objekt patří kraji, ale poté, co jej opustil Dům dětí a mládeže, pro něj majitel hledal využití. Zájem skautského středisko Fénix přišel jako na zavolanou. Dosavadní prostory v rakovnické nemocnici jim začínaly být těsné. Pro kraj je nový nájemce zárukou využití pro širokou skupinu dětí a zároveň dobré péče o svěřený majetek.

Místo pro všechny

„Jsem rád, že po tom, co zde byl Dům dětí a mládeže, bude objekt dál sloužit dětem. Dům zapůjčujeme skautům zdarma, pouze za energie. Tady máte klíč od budovy a přeji vám, ať se vám tu dobře žije.“

V úterý 20. srpna byla více než stovka rakovnických skautů svědky historického okamžiku. Kromě krajského radního pro oblast investic Libora Lesáka měli o předání nového domu zájem novináři i televize. Není divu. V Rakovníku má vzniknout vzorový dům pro skautskou činnost.

„Za skauty mohu slíbit, že dům využijeme pro naplnění skautských myšlenek. Budeme se o něj starat, aby se stal vzorem činnosti pro další klubovny ve Středočeském kraji. Rádi bychom tu udělali školení našich dobrovolníků. Je tam dost místa pro nás pro všechny a každý oddíl si tu může vytvořit klubovnu podle svého,“ slíbila při slavnostní akci vedoucí rakovnického střediska Fénix Petra Kubíková. Ve skautském prostředí má přezdívku Tkanička.

Venku v parku

Tkanička nám připomněla, že cesta rakovnických skautů nebyla jednoduchá. Na začátku jim prostory půjčila 2. ZŠ. Pak byli v Čajovně u Koníka zapůjčené spolkem Ferdíci (ČSOP) a v hotelu Rozmarýn na Pražské, kdy jim trn z paty vytáhla rodina Vaicových, které hotel patří. Asi čtvrt roku byli úplně bez klubovny a scházeli se venku v parku. Město pro ně v tu dobu nic nemělo, ale v důsledku jednání vyplynula půjčka suterénních prostor od Masarykovy nemocnice. „O prostory v nemocnici se zasloužil doktor Trešl. Jsme zde už čtvrtým rokem, ale křivka zájemců o skauting roste. Máme přes 120 členů a už se sem nevejdeme. Že se uvolnil dům v Nerudovce, nás upozornil jeden z rodičů. Začali jsme psát žádosti na kraj. Chvíli to trvalo, ale skončilo to velmi dobře,“ popisuje Tkanička.

Jak to bude fungovat?

I když skauti mají dům v Nerudovce od kraje zdarma, na energie si musejí vydělat. Už teď je jasné, že náklady budou větší než v nemocnici. K tomu nesmíme zapomínat, že skauti mají od města vypůjčený domeček (na hřišti bývalého skateparku), kde se také platí energie. Hřiště v sousedství domu v Nerudovce je velkým bonusem hlavně u venkovních aktivit s předškoláky, kteří se tam pohybují v bezpečném prostoru.

„V nemocnici jsme měli 2 místnosti plus sociální zázemí. Už jsme se sem nevešli. Někdo musel být venku a někdo vevnitř. V Nerudovce máme místnosti 4, takže mohou vzniknout 4 klubovny pro 20–30 dětí,“ doplňuje Petra Kubíková dispozice nového objektu. Ten má kromě prvního podlaží sklepní prostory a podkroví s půdou. I o jejím využití skauti uvažují. „Chceme, aby si každý oddíl svoji klubovnu navrhl, přizpůsobil a vyzdobil. Tak, aby k ní děti měly vztah. Velkou výhodou je, že objekt je ve městě a je snadno dostupný pro děti i rodiče.“

Čtyři oddíly

Rakovnické středisko má nyní čtyři oddíly: 1. oddíl Střelka tvoří kluci od 11 do 18 let. 2. oddíl Alfavlci jsou kluci od 6 a nově do 18 let. 3. oddíl Světlušek je pro děvčata od 7 do 12 let. 4. oddíl Tilia pro dívky od 12 do 18 let, který má pod sebou i skupinu „Veverky“ pro benjamínky od 5 do 7 let. Odrostlá mládež od 15 let může kromě pomoci v oddílech skautovat ve skupině „roverů“, kteří si říkají Balvani. Na starosti je má celkem 11 vedoucích.

„Počty dětí v oddíle jsou věcí vedoucích. Každý by měl vědět, kde má svůj strop. V tuhle chvíli se nám kapacita ztenčila na pár posledních míst, a to u předškoláků. Rodičům se vyplatí se ozvat klidně půl roku dopředu a počkat si,“ vzkazuje Tkanička pro případné zájemce o skauting.

V létě na tábor

Kontakt se skauty můžete navázat přes webovky, FB nebo přes známé kamarády. „Vedoucí vám řekne, kdy má jeho oddíl schůzky. Pak už stačí přijít ve sportovním oblečení s přezůvkami a pitím a můžete zažívat dobrodružství se skauty.

Když se to bude vašemu děcku líbit, tak každý měsíc může vyrazit s partou na nějaký výlet, výpravu, ať už jedno nebo dvoudenní. Tak, aby se oddíl dostal během roku co nejčastěji do přírody. Když má skaut dobrou docházku a chování, tak v létě se může dostat na tábor,“ přibližuje Tkanička.

Registrační poplatek na rok 2025 je 2 000 korun. Další poplatky se platí při výpravách v okolí Rakovníka (kolem 100 korun). Když se o víkend jede někam dál, tak 300–500 korun. Poplatky se využívají hlavně na placení energií. V novém objektu, kde je vytápění akumulačkami, bude částka za energie činit odhadem 80–100 tisíc korun za rok.

Důraz na všestrannost

Pokud by vás zajímalo, v čem může být pro děti (ale i jejich rodiče) skauting přitažlivý, tak je to všestrannost. „Skaut je zaměřen hlavně na znalosti o přírodě a přežití v ní. To je dnes pro děti dobrodružství samo o sobě. Příležitostí postavit stan, uvařit si na ohni a přenocovat v přírodě dnes už moc nemají. Navíc každá rodina se tomu moc nevěnuje. My skauty vedeme k tomu, aby se v krizové situaci uměli o sebe postarat,“ říká Petra Kubíková.

Zároveň dodává, že dva rakovnické oddíly se chtějí do budoucna zaměřit na lezení po skalách a vodáctví.

Sláva Vaic

« Zpět