
Každodenní čeření hladiny vodním skútrem.
„Takovou vodu jsme dlouho neměli,“ říkají pamětníci
Tyršák v poločase sezóny: Hlásíme plno
RAKOVNÍK. Dohnat uprostřed prázdnin Romana Jaška je nadlidský úkol. Správce Tyršova koupaliště buď udržuje travnatou plochu areálu, aby se návštěvníkům dobře leželo, upravuje vstup do vody, věnuje se fungování sprch, toalet, tobogánu, drobným opravám chatek, sbírání odpadků po areálu… No, určitě jsme ještě na hodně věcí zapomněli.
Mobil až večer
„Mobil zapínám radši až večer, protože bych nic neudělal,“ říká správce. Zároveň přiznává, že většinu úsilí věnuje kvalitě vody v koupališti. „Říkám to pořád dokola. Voda nás živí a je pro nás prioritou. Lidi k nám chodí nejen kvůli krásnému areálu, ale protože se chtějí v letním vedru vykoupat. Letos poprvé se nám její kvalitu daří držet od začátku sezóny. Všímají si toho hlavně starousedlíci, co tu mají předplacené kabinky. Říkají, že takovou vodu jsme tu dlouho neměli, a to mě těší,“ říká Jašek.
Druhým dechem dodává, že pro udržení kvality vody dělá maximum. Na doporučení firmy Photon Water jsou do vody jedenkrát za čtrnáct dní aplikovány bakterie vázající na sebe sinice. Speciální dávkovač na přítoku produkuje „srážedlo“ přebytečného fosforu, který se sem dostává z rybníků nad koupalištěm. Ani to však nestačí.
Každé ráno a večer můžete správce vidět, kterak na vodním skútru čeří vodní hladinu. „Lidi už vědí, že to nedělám z nějakého rozmaru, ale kvůli okysličování vody. Bez toho by bakterie nemohly správně fungovat,“ říká správce.
Přes zimu do práce
Je samozřejmé, že kromě vody návštěvníci kvitují upravený a čistý areál, kde mohou strávit celý letní den. Bez pravidelné údržby a zásahů na mobiliáři i v zimních měsících by zdaleka nevypadal jako dřív.
„Spousta lidí si neuvědomuje, že přes zimu chodím normálně do práce, protože z toho, co tu v létě vyděláme na vstupném a občerstvení, bych sebe ani personál neuživil. Přesto se tu před sezónou vždycky snažíme něco vylepšit a opravit. Většinou to funguje tak, že město dodá materiál a já ruce. Nově jsou u k chatek instalované stoly a vyrobil jsem akátovou houpačku, kam se vejde osm lidí. U dětského brouzdaliště a u pokladny jsme zrekonstruovali mola. Před restaurací máme nové relaxační místo se sedacími vaky a lehátky,“ vypočítává správce inovace.
Domácí výroba
Červen propršel a sezóna začala de facto až s prázdninami. Teď je Tyršák v poločase sezóny, a když je opravdu hezky, sejde se tu několik stovek lidí. Takových dnů je pár do roka. „Zaslechl, že se někomu nelíbilo, že se v takovém dnu vytvořila fronta u občerstvení. Mrzelo mě to. Ten člověk si neuvědomuje, jaký problém je dnes sehnat sezónní pracovníky do pohostinství. Navíc většina jídel z nabídky je naše domácí výroba, žádné ohřívané prefabrikáty, takže to také chvíli trvá,“ vysvětluje správce, který je vyhlášeným kuchařem.
Kvůli komfortu návštěvníků přes prázdniny na Tyršáku prakticky neprobíhají žádné kulturní akce. „Až poslední týden v srpnu se sem po roční pauze vrací Papůfest. V záři pak chystáme dětský den pro Rakonu a koncert Brutusu. Jestli do té doby se ženou nezkolabujeme, tak už se pak těšíme na týdenní dovolenou,“ směje se Roman Jašek.
Sláva Vaic