Svazek by měl sjednotit standardy odpadového hospodářství

Obce ZAKLÁDAJÍ svazek „Odpady KlaRa“

RAKOVNICKO. Obec Řevničov společně s dalšími dvanácti obcemi okresu Rakovník a Kladno zakládají dobrovolný svazek Odpady KlaRa. Ten by měl pomoci sjednotit standardy odpadového hospodářství v regionu a také pomoci obcím v této rozsáhlé problematice.

Mezi zakládajícími členy z Rakovnicka patří kromě Řevničova také Lužná, Kroučová, Mšec, Krupá, Hředle, Nesuchyně, Mšecké Žehrovice, Křivoklát, Roztoky, Krušovice a Mutějovice. Z Kladenska je to pak město Smečno. „Původně byly osloveny a předběžný zájem vyjádřily ještě další obce z Kladenska. Ale tyto obce fungují v rámci Místní akční skupiny Svatováclavsko, a tak do svazku zatím nevstupují. Ale může se stát, že se do budoucna přidají ještě další obce,“ řekl řevničovský starosta Dominik Petráček.

Při oslovování obcí šlo i o to zahrnout do svazku i určitý region. „Obce jsou relativně poblíž u sebe, je to dané území v rámci logistiky,“ vysvětlil starosta. Primární myšlenka založení spolku byla taková, aby obce na téma odpadové hospodářství, které je velice obsáhlé a složité, nebyly samy. Dalším záměrem je sjednocení systému.

„Obce to nebudou muset řešit jednotlivě, ale budou otázky v oblasti odpadového hospodářství spolu koordinovat. Protože stávající stav je takový, že každá obec má jiný systém, všechny mají sice smlouvu s nějakou svozovou společností, vesměs jsou ty smlouvy v nějakých detailech i ceně jiné, ale tyto smlouvy už vesměs neodpovídají dnešní realitě. Některá obec má načipované nádoby, vede podrobnou evidenci, ale některé obce to vůbec nemají. Někde se fakturuje podle skutečně svezených nádob, někde na základě předpokládaného počtu svezených nádob. Některé obce mají k dispozici data z dynamického vážení nádob, jiné ne. A pak jsou tu jednotlivé systémy svozů, někde se sváží odpad každý týden, jinde dvakrát do měsíce, někde mají na tříděný odpad barevné popelnice, někde pytle. A to vůbec nemluvím o různých systémech poplatků za odpady. Je to velice nejednotné, často nastavené na základě nějakých předpokladů spíše než na datech,“ vysvětlil starosta.

A to by se mělo brzy změnit. „Všechny obce by měly mít načipované popelnice, mít data od svozové firmy, platit za skutečně odvezený odpad. Když už pak máte data, sledujete to nějakou dobu, můžete udělat statistiku, sledovat výkyvy, víte, kde jsou rezervy a podobně,“ upřesnil.

Právě v Řevničově už k těmto krokům přistoupili. „V minulém roce jsme u nás v Řevničově do toho systému odpadového hospodářství sáhli. Nakoupili jsme si zcela nové očipované nádoby, od svozové firmy jsme si vyžádali data o svozech. A přenastavili jsme fakturaci tak, že se fakturuje to, co skutečně bylo svezeno, a ne nějaký teoretický předpoklad. Což vedlo ke snížení počtu měsíčně fakturovaných svozů nádob. Nechali jsme si zpracovat analýzu odpadového hospodářství, začali bioodpad svážet na kompostárnu. Rozmístili jsme také větší množství kontejnerů na tříděný odpad. Udělali jsme tak dílčí kroky ke zlepšení,“ uvedl Dominik Petráček. Svazek má sloužit právě i ke sdílení zkušeností mezi jednotlivými obcemi.

V rámci svazku mají obce různé svozové firmy a podle starosty by nyní nebylo výhodné to měnit. „Každá obec má své dodavatele, se kterými spolupracuje. Není primárně cílem svazku toto měnit, jde o to, nastavit si společné standardy služeb a je jedno, kdo je poskytne,“ vysvětlil.

Obce by na nejbližších veřejných zasedáních zastupitelů měly schválit stanovy a v září by se měla uskutečnit ustavující schůze. Vstupní poplatek činí 10 korun za každého občana a prvotně bude použit na zpracování analýz odpadového hospodářství v jednotlivých obcích.

Renáta Fryčová

« Zpět