Národní park: 112 pracovníků a 35 aut na 100 km2
Obce stále bojují proti vyhlášení
KŘIVOKLÁTSKO. Dne 18. června proběhl v Bělči 3. Sněm Svazku obcí Křivoklátska, který sdružuje celkem 29 obcí. Členem Svazku je 17 obcí z 19, kterých se má přímo dotýkat možný národní park. Jako host se sněmu zúčastnila i ředitelka Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR) Radka Vladyková.
Na úvod sněmu přednesla předsedkyně Svazku a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová zprávu o činnosti Svazku za uplynulé období. Hlavním tématem sněmu byl status vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, postoj svazku k tomuto procesu a přehled legislativních kroků, které by měly proběhnout.
Záměr čelí kritice
Vůči záměru vyhlásit Národní park Křivoklátsko bylo podáno velké množství námitek. Námitky většiny fyzických osob byly překvalifikovány na připomínky a dále nevypořádávány. Námitky obcí formálně vypořádány byly, nicméně šest dotčených obcí podalo následně k Městskému soudu v Praze proti vypořádání námitek správní žalobu. Obec Branov podala i žádost o odklad (předběžné opatření). Jednání soudu zatím neproběhla.
I přes setrvalý nesouhlas křivoklátských obcí a občanů, jakož i odborné lesnické veřejnosti, zahájilo ministerstvo životního prostředí 5. března meziresortní připomínkové řízení k novele zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, kterou by rovněž došlo k vyhlášení národního parku. V rámci meziresortního připomínkového řízení bylo do stanoveného termínu (5. 4. 2024) podáno z mnoha připomínkových míst přes 170 připomínek. Svazek obcí Křivoklátska podal své připomínky ke Sdružení místních samospráv České republiky (SMSČR) a ke Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR).
SMSČR podal na základě podnětů do meziresortního řízení 41 zásadních připomínek. SMOČR podal 12 připomínek. Zásadní připomínky podané sdruženími obcí s celostátní působností se stávají předmětem rozporu. Nepodaří-li se rozpor odstranit, předloží se rozpor spolu s věcným záměrem k rozhodnutí vládě.
„K žádnému jednání mezi MŽP a SMOČR k podaným zásadním připomínkám zatím nedošlo. To nám na sněmu potvrdila paní ředitelka Vladyková,“ podotýká předsedkyně Svazku Iveta Kohoutová. „Stejně tak nedošlo k žádnému projednávání se SMSČR, což nám zase potvrdila předsedkyně a poslankyně Eliška Olšáková, se kterou jsme rovněž ve spojení,“ doplňuje Iveta Kohoutová.
Omezení pro vodáky a cyklisty
Svazek obcí Křivoklátska dlouhodobě rozporuje podloženost záměru na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. V podaných připomínkách upozorňuje, že zájmové území nesplňuje parametry, které zákon pro národní park předpokládá. To paradoxně potvrzuje i Závěrečná zpráva z hodnocení dopadů a regulace (RIA), která konstatuje, že parametry splňuje pouze 15% území, i když zákon předpokládá splnění v převážné ploše.
V dalších připomínkách Svazek požaduje rozšíření pravomocí samospráv v národních parcích, upozorňuje na v novele neřešenou problematiku požární bezpečnosti, chybně pojatou problematiku průchodnosti území a zbytečné zpřísnění pravidel pro cyklistiku či vodáctví na Křivoklátsku.
Zpráva RIA je dle Svazku obcí problematická sama o sobě, neboť neposuzuje variantní řešení ochrany přírody v centrální části Křivoklátska, pouze se omezuje na propagaci vyhlášení národního parku
Náklady na provoz
Starostové upozorňují také na náklady, které s tím vzniknou. „Vyhlášením by vznikl úřad se 112 zaměstnanci a více než 35 automobily, spravující území o rozloze 100 kilometrů čtverečních. Tedy s jedním zaměstnancem na kilometr čtvereční a jedním autem na tři kilometry čtvereční. A to vše bez podložených důvodů a proti vůli místních obyvatel,“ upozornil starosta Městečka Jaroslav Jirásek.
Sněm obcí se shodl, že vedení Svazku má jeho plnou důvěru a že záměr na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko nadále beze zbytku odmítá. Sněm se rovněž shodl na tom, že požaduje důsledné a transparentní řešení připomínek podaných v meziresortním připomínkovém řízení k návrhu zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, tak jak proces vypořádávání definuje usnesení vlády.
Renáta Fryčová