Projekt kapličky představil Elišce Balzerové výtvarník Dalibor Blažek.
Do mozaiky kapličky přiloží oblázek Eliška Balzerová
Antonie Fraňková se vrátila na Rozvědčík
NEZABUDICE. Bylo to odsouzencovo přání zaslané v dopise svojí ženě před odchodem na popravu. Dnes už není pochyb, že kaplička u Nezabudic vystavená na památku československého legionáře a válečného odbojáře Jaroslava Fraňka se dočká realizace. Ačkoli iniciátor myšlenky – archeolog a ředitel Náprstkova muzea v Praze Zdeněk Šámal – odjel na Ukrajinu zachraňovat archeologické nálezy z místa bojů na Donbase, na místo pietního založení kapličky se v neděli 30. června dostavila v početná skupina hostů. Mezi nejvzácnější patřila herečka Eliška Balzerová.
Během vzpomínkové akce před restaurací U Rozvědčíka připomněl emeritní ředitel Muzea T.G.M. v Rakovníku a předseda Muzejního spolku Rakovníka František Povolný 81. výročí popravy a odkaz Jaroslava Fraňka. Pak se účastníci přesunuli po cestě nad chatami směrem k Nezabudicím, kde bude kaplička z dílny rakovnického výtvarníka Dalibora Blažka stát.
Příjemným překvapením byla účast herečky Elišky Balzerové. Když se dozvěděla o iniciativě Zdeňka Šámala, oslovila Kateřinu Blažkovou z muzejního spolku s dotazem, zda by se založení kapličky mohla zúčastnit jako paní Rozvědčíková. „O akci jsem se dověděla z novin. Úplně mě dojala slova Jaroslava Fraňka, který v dopise svojí ženě napsal: ‚Pokud ti to okolnosti dovolí, postav na moji památku v seči pod modříny kapličku ve tvaru podkovy‘. Paní Fraňkové, kterou jsem ztvárnila ve filmu Zlatí úhoři, to okolnosti nedovolily, ale nám dnes ano a ta myšlenka mě nadchla,“ popsala přítomným Eliška Balzerová.
Herečka přijela v doprovodu filmového producenta a manžela Jana Balzera. Společně chtějí finančně přispět na výstavbu kapličky. Její součástí bude mozaiková podkova, do které chtějí manželé přiložit dva oblázky.
Eliška Balzerová je velkou znalkyní díla Oty Pavla. Film Zlatí úhoři, kde v roce 1979 ztvárnila Antonii Fraňkovou po boku „rozvědčíka“ Radoslava Brzobohatého, by díky hrdinného odkazu Jaroslava Fraňka doporučila ke shlédnutí mladší generaci.
S úsměvem vzpomínala na scénku, kdy ji režisér Karel Kachyni obelstil. Přiměl ji natočit scénku, kdy se nahá koupala v tůni s ledovou vodu a tajně se na to díval celý filmový štáb. Film však má i své mrazivé scény.
„Velmi silná byla scéna točená přímo v hostinci, kdy mi gestapáci rozbili hlavu o stůl. Byl tam také představitel Prdelky (malého Oty Pavla) a hrozilo, že jej odvezou se mnou na gestapo. Do lokálu v tom okamžiku vstoupil představitel převozníka Karla Proška Rudolf Hrušínský, kluka popadl a řekl: ‚Ten je můj.‘ Na jeho výraz a slova se nedá zapomenout,“ připomněla Eliška Balzerová.
Ve sbírce přes webový portál společnosti Donio se na kapličku dosud vybralo 55 tisíc korun a stále je možné posílat prostředky. Veřejnost může darovat ploché oblázky na její výzdobu.
Sláva Vaic