Unikátní operace velké kýly
RAKOVNÍK. Zcela novou unikátní operační metodu použili nedávno při operaci chirurgové v Masarykově nemocnici v Rakovníku. Při zákroku použili přístroj Fasciotens, který umožňuje operovat velké kýly bez změny anatomie břišní stěny
Systém byl vyvinutý v Německu a využívá se na defekty větší než dvacet centimetrů. „Funguje na principu plynulého tahu za okraje břišní stěny už během operace, což následně chirurgovi umožní rekonstruovat a uzavřít břišní stěnu bez napětí i v těch případech, kdy se jedná o rozsáhlý a obtížně řešitelný defekt, říká primář chirurgického oddělení rakovnické nemocnice Marek Mašík.
V čem tedy byla operace unikátní? „Fasciotens se většinou používá pro defekty, kde chybí více než 18 až 20 centimetrů vaziva. Unikátní je tím, že umožní uvolnění fascie (struktury z pojivové tkáně, které obklopují svaly a orgány – poznámka redakce) bez nutnosti další a rozsáhlejší preparace.“
Zákrok probíhá zpravidla po dobu 30 minut, ale u pacientů po komplikovaných břišních operacích s déle trvající preparací se musí počítat s cirka třemi hodinami i déle. „Zhruba stejně dlouho trvala i naše první operace touto metodou,“ uvedl primář.
Hlavní výhodou a přínosem této metody pro pacienta je rychlejší rekonvalescence a menší bolesti, ale také nižší riziko nežádoucích komplikací. Vzhledem k menší nutnosti preparace tkání je menší i riziko krvácení.
S monstrózní kýlou, která vyžaduje tento způsob řešení, se lékaři v rakovnické nemocnici setkávají poměrně zřídka, zhruba jednou až dvakrát do roka. „U každého je to jiné, ale často je potřeba hodně času na vznik takové kýly. Lidé se mnohdy bojí jít k lékaři s menší kýlou, která jim nedělá problémy. Vznikají ale i po velkých břišních operacích, kdy je komplikované hojení velkých ran na břiše,“ vysvětluje MUDr. Marek Mašík.
Pavel Sklenička