
Ke stávající budově byla postavena přístavba a celý plášť se zateplil.
Rekonstrukcí prošel exteriér i interiér budovy
Mají zbrusu novou mateřinku
SENOMATY. Už loni v červnu začala první etapa rekonstrukce senomatské mateřinky, která zahrnovala renovaci exteriéru budovy. V lednu se práce přesunuly do interiéru a na začátku června se senomatské děti mohly vrátit do zbrusu nové školky.
Budova mateřinky byla postavena před více jak čtyřiceti lety. Jde o takzvanou montovanou stavbu, která už měla své problémy. „Byla tam velice špatná tepelná izolace. Před časem jsme sice udělali lehké zateplení, ale to už vůbec nevyhovovalo. Další problém spočíval ve vytápění akumulačními kamny, což je dnes neregulovatelný a nevyhovující zdroj,“ vysvětlil senomatský starosta Tomáš Valer.
Nejprve exteriér
A tak loni v červnu zahájili rekonstrukci. Zateplila se fasáda, opravila střecha a postavila se ještě přístavba ke stávající budově. „Tam je výtah, kterým se do patra dopravují obědy. A současně v patře přístavby vznikla kuchyňka na výdej stravy. Dole je pak ještě toaleta pro děti, kterou budou využívat, když budou trávit čas na zahradě.“
Řemeslníky nejprve čekalo odstranění azbestových desek z veškerých exteriérových prostor budovy. „Původně jsme měli představu, že kompletně zlikvidujeme azbest v interiéru a na obvodové stěně ho necháme pod pláštěm. Pak se ale ukázalo, že to není úplně reálná cesta, takže se kompletně odstranil i z venkovního pláště. Dnes tam není ani destička azbestu,“ uvedl starosta.
Rekonstrukci uspíšil azbest
Další etapu, která zahrnovala rekonstrukci interiéru, plánovali až na letošní letní prázdniny, ale nakonec začala už v lednu, a to právě kvůli azbestu, který byl na původní izolaci budovy. „Byli jsme upozorněni od hygieny, že kdyby se měly děti mezi těmi dvěma etapami do budovy vracet, že by bylo poměrně hodně nákladné a složité přečišťování od azbestu, který se tam likvidoval. Takže jsme na doporučení tu druhou etapu urychlili a firma nastoupila už v lednu,“ vysvětlil.
Akumulační kamna nahradilo tepelné čerpadlo a udělal se nový rozvod topení. Celé vnitřní prostory pak byly nově opláštěné sádrokartonem se stropními podhledy. Rekonstrukcí prošly také toalety a umývárna, vybavila se kuchyňka a obměny se dočkala také většina vybavení školky.
„Při rekonstrukci jsme zjistili, že je potřeba kompletně vyměnit požární rozvod vody. Musí být kovový a nezávislý na hlavním rozvodu. A ten stávající nebyl v dobrém stavu. Takže to byla druhá položka, kterou jsme museli přidat,“ vysvětlil.
Bývalá škola ožila
Některé děti docházely během rekonstrukce do třídy předškoláků v základní škole, pro ostatní bylo vytvořeno zázemí v bývalé škole v Hostokryjích. „Do konce roku tam docházely děti z prostřední třídy, pak se prohodily a docházely tam ty nejmladší. Kapacita byla 12 dětí, což je mnohem méně něž ve školce, ale podařilo se nám to vyřešit tak, že se rodiče domluvili a ten, kdo potřeboval mít dítě ve školce, tak ho tam měl, kdo ne, byl s ním doma,“ řekl starosta. Stejně tak to bylo i s dojížděním. Kdo neměl možnost dítě do Hostokryj dopravit, vodil ho do školky v Senomatech.
V úterý 4. června pak byla školka zkolaudována. A hned o den později se do ní vrátily i děti. „Ten den, kdy byla kolaudace, se totiž u nás na týden uzavřely železniční přejezdy a rodiče by museli vozit děti do Hostokryj přes Rakovník. Takže jsme se snažili urychlit jejich návrat. Paní ze stavebního úřadu nám promptně napsala kolaudaci, takže jsme mohli školku otevřít. Tím pádem by šlo o jediný den dojíždění do Hostokryj. A to jsme vyřešili tak, že někteří rodiče si nechali děti doma. Takže děti, co nutně potřebovaly do školky, se díky tomu vešly do prostor mateřinky v budově základní školy,“ popsal složitou anabázi Tomáš Valer.
Plány do budoucna
A na řadu by mohla přijít také rekonstrukce školní jídelny. Ta by se kompletně zbourala a na jejím místě by se postavila nová, dvoupatrová budova. „Dole by byla jídelna, kuchyně, potřebné zázemí a vešlo by se tam místo i pro provozovnu kadeřnictví. Nahoře by pak mohlo vzniknout až pět bytů. Ale je to spíš taková vize do budoucna, teď je to ve fázi architektonické studie. Bude záležet na počtu dětí ve škole a ve školce i na dalších faktorech, aby se nám nová kuchyně s jídelnou vůbec vyplatila,“ dodal.
Renáta Fryčová