Zjišťují, jak jsou na tom se zdroji energie ve městě

Připravují se na komunitní energetiku

JESENICE. Vedení jesenické radnice se připravuje na změny v energetice. Nechávají si zpracovávat energetickou koncepci a do té chtějí zapojit i občany. V plánu je instalace fotovoltaických elektráren na obecních objektech, a také příprava na komunální sdílenou energetiku.

Po schválení instalace fotovoltaických elektráren si město nechává zpracovat Místní energetickou koncepci. „Měl by to být materiál, který by nám měl pomoci ke zmírnění energetických náročností jednotlivých objektů a také nám ukázat, jak jsme na tom jako město s komunální energetikou,“ uvedl jesenický starosta Jan Polák.

Snížit energetickou náročnost

První část koncepce, zmírnění energetické náročnosti, se zaměří na obecní objekty. „Týká se to jak bytových, tak i administrativních budov. Mělo by nám to také ukázat, jestli na některých domech, které už máme zateplené, by nebylo vhodné to zkombinovat s nějakou fotovoltaikou, nebo jestli nezavést nějaké další opatření, jako třeba tepelné čerpadlo a podobně,“ vysvětlil.

Do studie je zahrnuta také kotelna u základní školy. „Zatím topíme kotli na tuhá paliva. Tak uvidíme, co nám bude navrženo jako jiné řešení. Protože do budoucna budou muset být kotle na tuhá paliva vyměněna za jiná topidla,“ doplnil.

Komunální energetika

A další část se má zaměřit na komunální energetiku. Tady vedení radnice žádá občany o pomoc prostřednictvím dotazníku na webových stránkách města. „Aby ta koncepce byla co nejpřesnější, zapojují se i občané. Takže je potřeba, aby dotazníky vyplnili a poskytli nám anonymizovaná data. Zaberete to asi tak 2 minuty a není to nic složitého,“ řekl Jan Polák.

„Koncepce se zpracovává také z důvodu komunitní energetiky, kdy by se do budoucna mohla energie sdílet mezi jednotlivými objekty. A to nejen v rámci obecních objektů, ale v rámci celé obce. Zákon, který by toto měl umožňovat, by měl platit od poloviny letošního roku. Ale zatím netuším, jakým způsobem to bude nastaveno. Takže dotazníky od občanů jsou důležité, mělo by z nich být zřejmé, jak by tu mohla komunitní energetika fungovat,“ vysvětlil.

A rada města projedná i záměr na pořízení energetického managementu. „Do rady budu předkládat další zprávu, která se týká energetického managementu, který by nám měl umožňovat sdílení energie,“ prozradil. Na koncepci čerpá město dotaci, která pokrývá náklady z 95 % a obdobná je i výše dotace na energetický management.

Nejen na obecních budovách

Jesenice má na sdílenou energetiku určitě potenciál. „Stačí, když se podíváte na letecký snímek Jesenice, a uvidíte, že na střechách se to blyští černými panely. Takže určitě nějaká část občanů už fotovoltaiku má a vím také o spoustě lidí, kteří mají tepelná čerpadla. Přesné počty ale nikdo nezná, takže je teď na občanech, aby vyplnili dotazníky a pomohli nám co nejpřesněji sestavit energetickou koncepci,“ uvedl starosta.

Fotovoltaika na obecních budovách by se měla instalovat už v příštím roce. „Máme přislíbenou dotaci na fotovoltaiku na čtyřech obecních budovách – městský úřad, kulturní dům, hasičská zbrojnice a jeden pavilon základní školy. V současné době máme od ČEZ Distribuce povoleny všechny elektrárny tak, jak byly navrženy. Předpokládám, že do rozpočtu se nám to dostane v příštím roce,“ doplnil Jan Polák.

Renáta Fryčová.

« Zpět