Foto

Mašinfíra Jan Jilma při běžné údržbě lokomotivy na úzkorozchodné dráze. V kabině strojvůdce ředitel luženského muzea Marek Plochý.

Muzeum Českých drah v Lužné zahájilo sezónu

Prodloužili úzkorozchodnou železnici

LUŽNÁ. K jaru se hodí výlety a cestování s vůní železnice. Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka je v tomto směru dobrým odrazovým můstkem – nabízí celodenní vyžití pro mladé i dříve narozené. Více než tisícovka návštěvníků si v sobotu 27. dubna nenechala ujít zahájení muzejní sezóny.

„Po šestiměsíční zimní přestávce je největší novinkou prodloužení úzkorozchodné železnice v areálu muzea. Jinak v zimě probíhají údržbové práce, které se nestihnou během sezóny. Pracuje se na vozidlech v Lužné, ale i v destinacích, kde je máme pod patronací klubů a spolků, jako je Cheb, České Budějovice, Praha, Brno, Velké Meziříčí, Olomouc a další,“ řekl nám Marek Plochý, ředitel Centra historických vozidel v Lužné u Rakovníka.

Matylda v očekávání

Momentálně v muzeu pracují na dokončení opravy parní lokomotivy 313.432 Matylda. Velkým problémem je podle ředitele dodávka náhradních součástí historických vozů. Často je vyrábí jediná firma v republice nebo se musejí obracet na zahraniční dodavatele.

„Matyldu můžete vidět v hale, kam se dostanete jen při komentovaných přehlídkách s průvodcem. Doufali jsme, že se nám ji podaří ukázat na 1. parním víkendu 11. a 12. května, ale zatím se to nepodařilo. Místo toho se návštěvníci mohou svézt v soupravě tažené některou z deseti legendárních parních lokomotiv.“

Velký příběh

V muzeu mají rozdělanou také parní lokomotivu 534.0323 „Kremák“ a pracují na opravě motorového vozu 262 „Kredenc“ a lokomotivě 464.008 „Bulík“.

Jakmile z dílny vyjede Matylda, chce muzeum dokončit rekonstrukci na lokomotivě 365.024 (z roku 1918) s označením „Pětašedesátka“. „Plánujeme to do konce roku 2025 a bude to velká paráda. Lokomotiva byla několik desítek let odstavená a byl to naprostý šrot. S opravou začali už moji předchůdci a je finančně i časově velmi náročná. Také v rámci Evropy to bude velký tahák. Nestává se běžně, že by byla ze stavu, v jakém se nacházela, znovu uvedena do provozu.“

Pětašedesátku muzejníci plánovali zprovoznit k 100. výročí republiky, ale bohužel se to nepodařilo. Lokomotiva má velký příběh. „Je to první československá konstrukce. Její konstruktér Ing. Vojtěch Kryšpín, dosud nedoceněná osobnost, zároveň vymyslel systém značení lokomotiv a železničních vozidel. Od loňského roku jsem v kontaktu s jeho potomky a jsme domluveni, že se zúčastní křtu, až bude Pětašedesátka znovu uvedena do provozu,“ říká ředitel muzea Marek Plochý.

Celý den

Muzeum je přizpůsobeno tak, aby zde malí i dospělí návštěvníci mohli strávit v podstatě celý den. Kromě výstavy lokomotiv se mohou svézt na rozšířené úzkorozchodné dráze. K vidění je modelová železnice s expozicí zabezpečovací techniky. Zde si pod dohledem zkušených pracovníků můžete vyzkoušet práci výpravčího či signalisty.

„Chceme se věnovat všem věkovým kategoriím. Pokud by vás železnice přece jen omrzela, můžete v sousedství navštívit muzeum amerických veteránů. S rodinou tak můžete v Lužné strávit klidně celý den,“ zve do Lužné Marek Plochý.

Aktuální akce muzea si můžete vyhledat na www.cdnostalgie.cz.

Sláva Vaic

« Zpět