Radek Pokorný
Od 2. do 4. dubna proběhne v knihovně filmový festival
Jeden svět poprvé i v Rakovníku
RAKOVNÍK. Jeden svět je mezinárodní festival dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv. Od svého vzniku v roce 1999 je jednou z aktivit obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni. V současnosti je největším filmovým festivalem svého druhu na světě. Do Rakovníka zavítá vůbec poprvé, a to na tři dny. Od 2. do 4. dubna se v kinosále městské knihovny uskuteční promítání pro základní a střední školy a tři filmy včetně besed s aktéry festivalu čekají také na dospělé. Mimo jiné uvidíme i koprodukční film Hranice polské režisérky Agnieszky Holland. Podrobnosti nám sdělil Radek Pokorný, jeden z organizátorů.
Komu je festival určen?
Žákům a studentům škol i široké veřejnosti, která je otevřená diskuzím a záležitostem týkajícím se lidských práv, sociální spravedlnosti, environmentální udržitelnosti a globální politiky. Všem, kdo chtějí lépe porozumět současnému světu a případně se i angažovat ve společenských otázkách.
Proč jste se rozhodli uspořádat festival v Rakovníku až letos?
Napomohla tomu souhra okolností – byly zprovozněny nové prostory městské knihovny, kde je i sál pro 100 lidí a kde jsme začali provozovat Filmový klub. Dokumentární filmy rádi sledujeme. S našimi diváky si povídáme, trochu už je známe, a tak jsme věděli, že festival uvítají. Loni proběhl v 27 městech a letos je jich 48. Myslím, že takový zájem překvapil i hlavní pořadatele.
Kolik filmů budete v rámci festivalu promítat?
Půjde o třídenní maraton. Promítneme balíčky krátkých filmů pro menší žáky od 8 do 11 let i ty větší od 11 do 14 let. Pro starší žáky ze základních škol a pro studenty středních škol máme nachystáno pět dokumentů. Na večery chystáme tři filmy pro veřejnost.
Které filmy to budou?
V úterý nás čeká snímek Moje nová tvář. Jde o inspirativní portrét statečné ženy, která se dokáže vzepřít tragické události a najít nové smysluplné cesty ve svém životě. Po filmu budeme moct diskutovat s režisérkou snímku Jarmilou Štukovou.
Ve středu promítneme dokument z Venezuely Země ztracených dětí, který ukazuje, jak dlouhodobé zanedbávání infrastruktury dopadá na ženy a děti. Povedlo se nám sehnat hosta z Venezuely, takže po projekci bude následovat beseda.
Na čtvrtek jsme přichystali hraný film polské režisérky Agnieszky Holland inspirovaný skutečnými událostmi Hranice o syrské rodině, která se dostala do smyčky nekonečného pendlování mezi pohraniční stráží na polské a běloruské straně hranice a ocitá se tak uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby. Na besedu se nám podařilo pozvat Zuzanu Pavelkovou z OPU (Organizace pro pomoc uprchlíkům).
Kdo se podílí na organizaci festivalu v Rakovníku?
Základem našeho týmu jsou lidé zapojení do fungování Filmového klubu. Ředitelka městské knihovny Milena Křikavová festival organizačně zaštiťuje, o technickou stránku a webovky se stará Michal Aichlman. Aktivně se zapojila také Rakovničanka Jana Bok Toužimská, která pracuje v Člověku v tísni, a neúnavně pomáhá také Pavla Zimmermannová. Na mě zbývá komunikace s hosty, propagace, a spolu s Janou i moderování diskuzí.
Pavel Sklenička