
Vodní nádrž místní už několik let využívají také k pořádání oblíbené neckyády. Nyní se chystá její rekonstrukce.
Vybudují nový vodní zdroj a hladinu rozdělí
Chtějí opravit požární nádrž
SENOMATY. Požární nádrž v Senomatech slouží nejen k zajištění vody v případě velikých požárů, ale ochlazuje i okolní krajinu a místní na ní už dlouhá léta pořádají oblíbenou neckyádu. Jenže nádrž praskla, a navíc přišla o zdroj vody. Proto se ji Senomatští rozhodli zrekonstruovat.
Požární nádrž byla v Senomatech postavena už v 90. letech. Tehdy se ale na udržitelnost ještě příliš nehledělo a nevhodné rozložení vody zapříčinilo prasknutí vany. „Nádrž byla postavena takovým způsobem, že mělčina je na straně od potoka a největší hloubka u něj. A kvůli tomu se prý stalo to, že podloží zátěž vody nevydrželo a nádrž se zlomila,“ vysvětlil starosta městyse Tomáš Valer.
Prasklinu lze spatřit pouhým pohledem. A pokud je vody hodně, tak z nádrže odtéká. Dalším velkým problémem je, že ji nelze zcela vypustit. Část dna si totiž náporem vody sedla až pod hladinu potoka a jediná možnost je vodu odčerpat. „Nádrž se vždy zašpiní, dostane se do ní i odpad a my ji musíme vyčistit. Takže ji každý rok na jaře vypustíme, hasiči ji v rámci cvičení vyčistí a my ji pak zase napustíme. Ale už jsme si řekli, že to takto nejde dělat do nekonečna, proto jsme se rozhodli pro revitalizaci,“ uvedl.
Dalším velkým problémem je to, že nádrž přišla o svůj vodní zdroj. „Tenkrát zdroj vody udělala obec ze studánky, jejíž pramen vyvěrá v Nádražní ulici. Do té dali trubku a přes státní pozemky to natáhli až k nádrži. Ale asi tak před 15 lety ze studánky přestala téct voda. Trubka se nejspíš někde zanesla. To my ale nevíme, protože nemůžeme zasahovat do cizích pozemků. Navíc zdroj vody nebyl nijak vydatný, rozhodně nebyl schopný nádrž napustit, maximálně dotoval výpar,“ řekl starosta.
A tak poptali několik dodavatelů a tím vítězným se stal návrh České zemědělské univerzity. „Nádrž se celá přetěsní, upraví a rozdělí na dvě zóny. Protože máme představu, že i nadále bude fungovat jako požární nádrž. Takže chceme jednu zónu, která by se dala použít na koupání, a pak zónu na zásobní vodu,“ prozradil. V nádrži by se udělala úhlopříčně sypaná část, na které by vedla pěšina. Kvalitu vody bude zlepšovat čerpadlo, které zajistí nejen přísun vody, ale také její cirkulaci.
Řešit se bude také vodní zdroj. „Byly tam jen dvě možnosti. Buď udělat hluboký vrt, ale jelikož je to v pásmu vodního zdroje, tak to nebylo reálné. A druhá možnost byla přivést povrchovou vodu z potoka. Nádrž by se napouštěla, když by bylo dostatek vody, jako je tomu na podzim a v zimě, a pak by sloužila k doplňování výparu,“ vysvětlil Tomáš Valer.
Nyní vše záleží na schválení dotčených orgánů, vyjádřit se k novému vodnímu zdroji mohou i občané. „Pokud by se vodní zdroj nepodařilo vybudovat, nádrž by bez něho neměla smysl. A to si myslím, že by byla škoda, nejen z pohledu požární ochrany.“
Předpokládané náklady se pohybují okolo 3 až 4 milionů korun a obec chce na rekonstrukci použít některý z vypsaných dotačních titulů. Jestli stavba začne ještě letos, bude záviset právě na přidělených financích.
Renáta Fryčová