Vyhláška jak ze „staré bambitky“
RAKOVNÍK. Kdo by neznal pohádku Tajemství staré bambitky, v níž nás bavili zejména Jiří Lábus a Miroslav Vladyka v rolích královských rádců. Jejich vynalézavost, kterak sedřít kůži z daňových poplatníků, neznala mezí, a tak stále vymýšleli nové a nové daně. Např. daň ze vzduchu nebo z komína. Podobně lišácké nařízení mají i česká města a obce. Jedná se o obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Město Rakovník tuto vyhlášku v letošním roce novelizovalo a plátcům tak poplatek ztrojnásobilo.
„Obsahové náležitosti obecně závazné vyhlášky bylo navrženo změnit v následujících parametrech: zvýšení sazby za dočasné stavby sloužící pro poskytování prodeje a služeb ze 3 Kč na 10 Kč za m² a den, zvýšení sazby za umístění zařízení sloužící pro poskytování služeb ze 3 Kč na 10 Kč za m² a den, zvýšení sazby za umístění zařízení cirkusů ze 3 Kč na 10 Kč za m² a den, zvýšení týdenní paušální částky za umístění zařízení cirkusů z 5 000 Kč na 15 000 Kč, zvýšení sazby za umístění lunaparků a jiných obdobných atrakcí z 10 Kč na 20 Kč za m² a den, zrušení osvobození pro umístění lešení a stavebního výtahu na veřejném prostranství po dobu prvních 30 dnů užívání, rozšíření přílohy, ve které jsou jmenovitě uvedena zpoplatněná veřejná prostranství o ulice Rejzkova, Cónova a Lužní. Ostatní parametry vyhlášky zůstaly ve znění původní Obecně závazné vyhlášky č. 3/2020,“ sdělila nám tisková mluvčí radnice Kateřina Hradilová.
A v čem vlastně tato vyhláška připomíná Pohádku o staré bambitce? Jde totiž o to, že město podle ní vybírá poplatky i za zařízení umístěná na cizích pozemcích. Různé prodejní stánky, většinou s občerstvením, totiž stávají na pozemcích soukromých. Jsou to zejména parkoviště velkých marketů, soukromá parkoviště apod. Provozovatelé stánků tak platí nejen za pronájem pozemků vlastníkovi, ale pokud je pozemek evidován jako veřejné prostranství, platí za zábor také městu. A v letošním roce se tato daň „ze vzduchu“ ztrojnásobila. Takže pokud byste měli v Rakovníku prodejní stánek o ploše např. 3 x 4 m, zaplatíte za pronájem pozemku majiteli a navíc ještě městu za zábor veřejného prostranství 43800 Kč za rok místo dosavadních 13140 Kč. Takové vícenáklady v dnešní složité době živnostníka příliš nepotěší. Smutné je, že výše poplatku se samozřejmě promítne do cen, takže město nakonec vytáhne více peněz z kapes svých občanů. Kudla, tak kdo je tady vlastně ten loupežník?
Pavel Sklenička