Expozice o životě Keltů do novostrašeckého muzea stále láká nejvíce návštěvníků. Zpravidla je přivítá vedoucí Barbora Honzíková a většinou nechybí ani maskot muzea dvouletý jorkšírský teriér Packa.
Novostrašecké muzeum ročně navštíví sedm tisíc návštěvníků
Že jste neviděli hlavu Kelta?
NOVÉ STRAŠECÍ. Připadá vám titulek našeho článku nepatřičný? Možná byste se divili, kolik lidí z našeho regionu hlavu keltského druida, dokazující, že na našem území žili ve 3. – 2. století př. n. l. Keltové, nevidělo. Přitom za proslaveným archeologickým nálezem z roku 1943 se do muzea v Novém Strašecí každoročně sjíždějí stovky lidí nejen z Čech, ale i z celého světa. Ač působí novostrašecké muzeum nedaleko kostela skromným dojmem, děje se tu spoustu akcí. Podle vedoucí muzea Barbory Honzíkové stojí za to sem na některou z nich dojet.
Věřila byste, že v novostrašeckém muzeu spousta lidí z rakovnického regionu nikdy nebyla? Čím byste je sem nalákala?
Setkávám se často s lidmi, kteří říkají, že v našem muzeu nikdy nebyli, ačkoliv bydlí v Novém Strašecí nebo nedaleko. Zřejmě platí přísloví „Kovářovic kobyla…“ Ale potom mám radost, když vidím, že odcházejí s nadšením, že se jim u nás líbilo. Ostatním, co ještě váhají s návštěvou, bych určitě nabídla prohlídku stálé expozice s názvem „Keltové na Rakovnicku“. Za slavnou plastikou není třeba jezdit do Národního muzea v Praze. I když v Novém Strašecí je jen její věrná replika, dojem na vás udělá stejný a dozvíte se tu celý její příběh. Uvidíte, jak žili Keltové, jak se oblékali, čím se živili, co vyráběli, i model keltské vesnice. Navíc před muzeem začíná naučná keltská stezka. Pěšky se po ní dostanete až k místu nálezu – valovému areálu u nedalekých Mšeckých Žehrovic.
Máte tu ještě další stálé expozice?
V patře máme expozici seznamující s běžnými činnostmi a řemesly našich předků na venkově – jako byla příprava pokrmů, zpracování zemědělských produktů, textilních surovin a dřeva. Kout s matkou a miminkem připomíná péči o naše nejmenší. V této expozici máme také funkční troubu, kterou využíváme např. k pečení při edukačních programech pro školy.
Kromě toho zde máme výstavní síň pro krátkodobé výstavy. Zde je nyní autorská výstava obrazů Luďka Dvořáka. Příznivce geocachingu potěší, že u nás najdou „kešku“, kterou jim vydáme samozřejmě, jen pokud znají heslo.
Muzeum je na první pohled historickou budovou. K čemu původně sloužila?
Jedná se o bývalou školu, později zde bývaly byty pro obecní zaměstnance. V polovině třicátých let 20. století se sem nastěhovaly odborné a živnostenské pokračovací školy, kdy budova získala dnešní podobu. Naše muzeum vzniklo v roce 1894 a původně sídlilo v zadní části bývalé radnice, později v Okresním domě a v této budově je od roku 1942. Muzeum je pobočkou Muzea T. G. M. v Rakovníku a jako vedoucí tu působím od roku 2007. Pracují tu se mnou ještě dvě průvodkyně.
Co chystáte po výstavě obrazů?
Letos se chystáme na akce u příležitosti oslav 130 let vzniku našeho muzea. V dohledné době připravujeme např. výstavu s názvem „Kde bydlely panenky našich maminek a babiček“ a výstavu výtvarných prací místní ZŠ. Návštěvníci mají většinou největší zájem o výstavy slavných osobností. Nedávno tu svoje naivní obrázky vystavovala Iva Hüttnerová a výtvarnice Emma Srncová. Nebývalý zájem byl také o výstavu Sběratelský svět Kinder, Zvířata na pranýři či Paličkovaná krajka ve čtyřech ročních obdobích.
Vím, že se zde konají přednášky na nejrůznější témata…
Velkou část přednášek pořádáme ve spolupráci s Klubem cesty za poznáním. Hlavní organizátorkou klubu je paní Věra Hrubešová. Vždy jednou za měsíc, zpravidla v úterý od 17 hodin, se koná přednáška na dané téma. Jednou za měsíc se snažíme uspořádat i jednu naučnou vycházku. Přednášky probíhají vždy v jarních a podzimních cyklech na ucelené téma. Ten současný má název „Příběh architektury“. V loňském roce jsme uspořádali např. cyklus o historii českého Sokola a nyní připravujeme cyklus „Rizika a přínosy digitálních technologií v životě člověka“. Na přednášky chodí zejména starší návštěvníci, pro které se klub stává vlastně Akademií třetího věku, ale jsou i témata, která zaujmou i mladší ročníky, např. o přírodě či muslimském světě.
Co kdybych se chtěl stát členem klubu?
V současné době má klub kolem 35 členů. Přihlásit se můžete v září na začátku nového cyklu, kdy zaplatíte poplatek 300 korun za rok. Tím máte zaplacených všech deset přednášek a k tomu můžete chodit zdarma na všechny výstavy a akce našeho muzea. Kdo chce přijít individuálně na jednu přednášku, zaplatí 40 korun.
Připomeňte nám stěžejní akce muzea?
Sezóna u nás začíná velikonoční soutěží o nejhezčího a nejchutnějšího beránka, která proběhne 27. března. Pak už se prakticky nezastavíme. V květnu je to Den s Kelty (17. a 18. května) a jeho součástí bude 2. ročník sochařského sympózia. Sochat se bude i letos z opuky, což je symbolické, protože z ní je vyrobena i slavná hlava Kelta. Další velkou akcí je Adventní koncert (15. prosince), kde se představí pěvecko instrumentální sdružení z Kladna Chorus Carolinus.
Nesmím zapomenout na jarní tvoření organizované v rámci Velikonoc. Na podzim a před vánoci pak realizujeme halloweenské a vánoční tvoření. Letos v lednu jsme pořádali Davidovu kreativní dílnu a pro velký úspěch ji zopakujeme i v dubnu. Teď v únoru proběhl dětský kreativní víkend a březnu chystáme velikonoční edukační program pro školy. To tu bývá opravdu hlava na hlavě.
Jak muzeum funguje během letních prázdnin?
O prázdninách máme kvůli turistům prodlouženou otevírací dobu. Kromě pondělí máme otevřeno každý den. O víkendu od 9 do 17 hodin a přes týden od 8 do 16 hodin. Kromě prohlídek si u nás mohou návštěvníci posedět i v naší muzejní kavárně a dát si drobné občerstvení včetně lahodné kávy.
Máte spočítáno, kolik novostrašecké muzeum navštíví ročně návštěvníků?
Včetně akcí je to kolem 7 tisíc návštěvníků.
Sláva Vaic