Elektrárny pomohou obci k soběstačnosti

Pořídí další elektromobil

SENOMATY. Nejen kvůli životnímu prostředí, ale zejména z ekonomického hlediska se rozhodli senomatští zastupitelé pořídit do obce další elektromobil a k instalaci dvou fotovoltaických elektráren, z kterých by mohli čerpat energii nejen na elektrická vozidla.

„Na konci roku jsme těsně před uzavřením dotačního programu podali žádost na pořízení osobního elektroautomobilu pro obec. Přišlo mi oznámení, že žádost byla akceptovaná. Takže budeme pořizovat osobní automobil,“ řekl starosta obce Tomáš Valer.

Po sklápěčce osobák

Nebude to ale první elektromobil, který v obci mají. „V loňském roce jsme pořídili nákladní elektromobil pro obecní účely. Má náhon na všechna 4 kola, uveze tunu, je to sklápěčka a zcela nahradí multikáru. Má střední výkon baterie a ten naši zaměstnanci za celý den práce neprojezdí. Máme s ním už několikaměsíční zkušenost a musím říct, že je to vynikající pomocník, do obce zcela ideální. Pořídili jsme ho za 1 milion 850 tisíc korun a čerpali jsme dotaci ve výši 700 tisíc.

Nový osobní elektromobil by měl sloužit místo starého Renaultu Cango. „Vypadá to na Dacii Spring. Ta se nyní prodávala za necelých 600 tisíc s DPH. Tento model se ale stahuje a bude na jaře nový, kde by cena mělo být o trošku vyšší. Je to z té levnější kategorie, ale my v tom nepotřebujeme převážet žádnou techniku. Nyní Cango vozí třeba stravu do Hostokryj do školky nebo ho využíváme jako osobní auto na úřady a podobně,“ vysvětlil starosta.

I na nákup tohoto elektromobilu chce obec čerpat dotaci. Ta se přiznává v maximální výši 300 tisíc korun a 50 % z ceny vozu. Žadatelé navíc získávají ještě 80 tisíc korun jako šrotovné za likvidaci starého automobilu.

Fotovoltaické elektrárny

A pro elektromobily se obec rozhodla zejména proto, že plánují vybudování fotovoltaických elektráren na obecních budovách. „Nechali jsme si vypracovat místní energetickou koncepci. V současné době máme v obci pět střech, které jsou v takovém stavu, že by tam šla elektrárna umístit. Z těch pěti jsme vybrali dvě, a to střechu obecního úřadu a základní školy,“ prozradil starosta.

ČEZ obci přislíbil požadovaný výkon, a tak se začalo s přípravami a projektem. „Na budovu obecního úřadu přijde taková fotovoltaika, která by měla zajišťovat elektřinu pro všechny provozy, které jsou v budově, což je kromě úřadu ještě sál a byt. A dále je tady restaurace a úpravna masa. A hned vedle stojí garáže, kde parkujeme nákladní auto a bude tam stát i osobní elektromobil, takže se tam budou obě auta i nabíjet. Fotovoltaiku z úřadu budeme používat i na nabíjení elektromobilů a to jejich provoz výrazně zlevní,“ vysvětlil.

Ještě před tím je ale potřeba opravit střechu úřadu. „Střecha byla zhotovena v 80. letech a není udělaná správně. Takže máme projekt na její rekonstrukci, protože není možné umístit elektrárnu na střechu, do které teče. Máme hotový projekt, počítají se náklady, a ještě během zimy vypíšeme poptávkové řízení,“ uvedl.

Využití pro vlastní potřeby

Další budovou, na kterou elektrárnu v obci plánují, je základní škola. „Uvažujeme, že bychom to propojili se školkou a jídelnou. A to vlastní kabeláží přes naše pozemky. Distribuční poplatky totiž tak výrazně vzrostly a mají ještě narůstat, že kdyby to nebylo vlastní kabeláží, úspora by byla výrazně nižší. Uvažujeme o tom, protože sama škola by tento výkon nespotřebovala. Navíc je dva měsíce o prázdniny zavřená, ale školka a školní kuchyně běží déle. A produkovat pouze přebytky do sítě, se nevyplatí,“ vysvětlil Tomáš Valer.

Elektrárny by měly být nainstalované někdy na přelomu letošního a příštího roku. Jejich cena je odhadována přibližně na 2,5 milionu korun, přičemž obec bude usilovat o dotační podporu, která se v těchto případech přiznává až do výše 60 %.

Renáta Fryčová

« Zpět