
Poslouchat a opakovat. (4. třída při výuce angličtiny)
Někteří deváťáci by mohli jít rovnou k maturitě
Řevničovské děti angličtina baví
ŘEVNIČOV. Zmizet po anglicku, mít anglický humor, pracovat s ledovým klidem Angličana… Tahle přirovnání zná každý. Ale jak jste na tom se samotným jazykem? Děti ze Základní školy v Řevničově si v angličtině popovídají klidně s americkým diplomatem. Učí se jí od mateřské školy a po nástupu na střední školu mohou jít někteří rovnou k maturitě.
Angličtina hrou
Když slyšíte, jak hbitě odpovídají na otázky rodilé mluvčí, jdete se raději podívat na dveře učebny, zda jste opravdu ve čtvrté třídě. Při interaktivní výuce se nikdo neschovává za záda spolužáka, spíš naopak – předhánějí se, kdo toho ví víc.
„S angličtinou se u nás začíná už v mateřské škole s rodilou mluvčí Laurou Cusack Mees. Pak mají dobrovolně jednu hodinu v 1. a 2. třídě. Povinně je angličtina od 3. třídy, kdy je dělíme na dvě skupiny po 12 až 16 žácích. Od 3. do 5. třídy mají tři hodiny týdně. Od 6. do 9. třídy pak čtyři hodiny týdně,“ vysvětluje Lucie Bláhová, která vedle češtiny a dějepisu na škole učí právě angličtinu.
O výuku se dělí se svojí kolegyní – další rodilou mluvčí na škole. „Ve školce si vlastně jenom hrajeme a zpíváme. Děti jazyk poslouchají a opakují,“ říká Rebecca Cusack a dává příklad s učením barev a čísel. V 1. a 2. třídě pak ke slovíčkům děti přidávají zvířata, popisy věcí a jednoduchá slovní spojení. A že na ně paní učitelka po celou dobu nepromluví česky? Zní to divně, ale dětem to nevadí.
A dítě začne mluvit
Zlom nastává v 3. třídě. K mluvené formě přibývá psaní. Děti poprvé vidí, že některá slova se jinak vyslovují, nežli píší. Přichází gramatika a konverzace. K tomu je velkým pomocníkem metoda „wow“. Spočívá v tom, že učitel na dítě mluví pouze anglicky a dokonce ani slovíčka žáci nemají v češtině. Pouze vidí obrázek a jak se slovo píše anglicky.
„Téma vždycky tvoří videopříběh s písničkami. Z příběhu čerpáme slovíčka a gramatiku. Je to, jako když se dítě narodí a rodiče na ně začnou mluvit. Dítě poslouchá, opakuje a pak najednou „wow“ – samo začne mluvit a baví ho to,“ říká Lucie Bláhová. Sama rodnou češtinu občas použije pro vysvětlení anglické gramatiky, Rebecca Cusack naopak hlídá výslovnost a česky na děti moc nemluví.
Scio testy
Po metodě „wow“ se žáci od 6. třídy učí pomocí učebnic My space. V nich je už méně obrázků a místo videí využívají poslechu nahrávek. Od 6. do 9. třídy jsou prakticky schopni mluvit a psát slohy, a to na úrovni, za kterou by se nestyděla leckterá střední škola.
„Na začátku listopadu jsme v 9. třídě prováděli SCIO testy (mezinárodně uznávané testy úrovně vzdělání) a výsledky nás příjemně překvapily. Všech 26 žáků dosáhlo úrovně A2, což je standardní úroveň na konci deváté třídy, ale deset z nich zvládlo úroveň B1 (2. – 3. třída střední školy). Měli jsme z toho radost, a tak jsme ještě ten den zakoupili další test a tři žáci v něm dosáhli úrovně B2 – to je na úrovni maturitní zkoušky,“ raduje se zástupkyně ředitele školy Šárka Mikovcová.
Diplomat ve škole
Není pochyb, že pro školu je nedávné testování velkou inspirací jak při výuce cizího jazyka postupovat ještě lépe. Velkou motivací byla také listopadová návštěva školy amerického kulturního atašé v ČR Todda Jurowského. Dětem povyprávěl, jak vypadá školství v USA nebo jak probíhá svátek Den Díkuvzdání. „Pan Jurowski byl příjemně potěšen, když mu děti kladly otázky v angličtině a návštěva se rozvinula v čilou diskuzi. Nedávno paní učitelky s dětmi secvičily v angličtině divadelní hru, kterou 20. prosince předvedly rodičům,“ doplňuje zástupkyně ředitele.
Radost svojí kolegyně sdílí samotný ředitel školy Václav Řešátko. Znalost angličtiny v dnešním propojeném světě považuje za nezbytnou pro jakékoliv další studium svých svěřenců a jejich uplatnění v životě. „Jsem přesvědčen, že v otázce angličtiny nemají základní školy otálet. V útlém věku žáci daleko lépe vstřebávají jazykové návyky a navíc od rodilých mluvčích. Jakékoliv znalosti si člověk v životě snadno doplní, ale jak vám ujede vlak v cizím jazyku, už to těžko doháníte,“ uzavírá ředitel školy v Řevničově Václav Řešátko.
Sláva Vaic