Foto

Filip Černý

Prodražit se může porušení pravidel

Separace popelu se obcím vyplatí

RAKOVNICKO. V minulém čísle Raportu jsme psali o možnosti třídění popela jako samostatné komodity. Nyní jsme si o tom, co služba obcím a občanům přinesla i o případných úskalích, povídali s obchodním náměstkem svozové firmy působící na Rakovnicku, Filipem Černým ze společnosti Marius Pedersen.

Od 1. ledna začne platit nová vyhláška, která umožňuje třídění popela. Nabídne společnost Marius Pedersen tuto službu občanům a za jakých podmínek?

Klienty naší společnosti jsou vždy obce. Je tak na rozhodnutí obcí, zavedou-li svoz popela jako samostatné komodity. Zástupcům obcí byla tato možnost již prezentována. Obcím to může snížit celkovou výši úhrad za systém odpadového hospodářství, neboť svoz popela je významně levnější. Důvodem je zařazení tohoto materiálu jako tzv. technologického odpadu, který je na skládce zatížen výrazně nižším poplatkem za uložení (ten činí 75 Kč/t namísto 1250 Kč/t směsného odpadu).

Svoz tohoto materiálu může být v konečném důsledku až o třetinu levnější. Zda se obce rozhodnou snížení nákladů promítnout do poplatku občanům, je na nich. Je však nutné zmínit, že dnes se na Rakovnicku nenachází jediná obec, která by za své občany za odpady nedoplácela z rozpočtů.

Jak se bude popel následně zpracovávat?

Zpracování popela je možné pouze jeho uložením na skládku, neboť se jedná o dále nevyužitelný materiál. Právě proto je jeho ukládka samostatně podpořena v zákoně snížením poplatku. Vzhledem k tomu, že se jedná o zákonnou úlevu, bude čistota materiálu důsledně hlídána a nesmí být kontaminován běžným komunálním odpadem. Pokud se na skládce zjistí, že byl popel kontaminován, bude celá dodávka přeřazena do vysokého poplatku jako běžný komunální odpad.

Apelujeme proto na občany, aby v případě zavedení systému v jejich obci dodržovali čistotu materiálu a nevhazovali do nádob nic jiného, než popel.

Jaký je průměrný zájem o tuto službu ze strany obcí? Ptám se proto, že někde je zavedený plyn, lidé topí elektřinou, tepelnými čerpadly a popel neprodukují.

Z našeho interního dotazníku, který jsme rozesílali obcím v roce 2022, vyplynulo, že domácností produkujících popel je v oblasti Rakovnicka zhruba 60 %. Z tohoto průměru je vyňato město Rakovník. Směrodatná odchylka tohoto dotazníku byla 28 %. Některé obce, jako například Lišany u Rakovníka či Lubná u Rakovníka deklarovaly cca 10 % domácností produkujících popel, zatímco například obec Ruda 85 %.

A je tedy nějaká obec, kde by se vám svoz popela nevyplatil? Že by tam bylo jen několik domácností a zajíždět by se vám tam nevyplatilo?

Obecně platí, že ekonomika svozu je úměrná množství svezených nádob. Pro každou obec je připravena individuální kalkulace, můj osobní odhad však je, že pod 40 % domácností v obci nemá ekonomický smysl svážet. Vždy je však zapotřebí vzít v úvahu velikost obce, či například ochotu se domluvit se sousedními obcemi v trase. Pokud se do svozu popela zahrne celá svozová trasa (jako například u systému Door2Door), je možné svézt i pár nádob v obci.

Velmi důležité je také zahrnout do úvahy vzdálenost na koncové zařízení, protože ne každá skládka může automaticky popel ukládat. Pro ukládku popela je zákonně vyžadováno technické oddělení ukládacího místa v tělese skládky a také zahrnutí v integrovaném povolení.

Co zavedení této služby znamená pro společnost Marius Pedersen? Budete na to využívat speciálně upravený automobil, navýšíte počet svozových výjezdů?

Tam, kde se dnes produkuje popel, většinově provádíme svoz v takzvaném kombinovaném svozu. S produkcí popela tedy počítáme, je zapotřebí ho jen technicky vyjmout ze standardního komunálního odpadu, kde je dnes. Trasy i svozová vozidla tedy budou dostačující. Provedeme testovací svozy na několika obcích a podle toho se rozhodneme, bude-li dostatečná stávající technika. To už jsou ale technické detaily svozu. Klíčová bude, jak již bylo zmíněno, čistota odpadu. Pokud bude odpad kontaminován standardním komunálním odpadem, nemá smysl investovat čas a finanční prostředky do separovaného svozu.

Jaké nejzásadnější změny v odpadovém hospodářství nás čekají v příštích letech?

Obce čeká od roku 2025 povinnost vytřídit alespoň 65 % komunálních odpadů. V regionu není bohužel jediná obec, která by se tomuto číslu byť jen blížila. Zákon je trochu nesmyslný v tom, že slevy na ukládku komunálních odpadů udává v absolutních číslech (kilech na obyvatele a rok), zatímco povinnost vytříditelnosti je relativní v procentech. V praxi to znamená, že pokud obec například vybaví občany kompostéry, sníží sice absolutní váhu sváženého komunálního odpadu, ale nepomůže si v procentech třídění. Co však vidíme na obcích je, nebránil bych se říci, až ignorace zákona a obecních vyhlášek. V černých nádobách je průměrně 70 % odpadu, který tam nepatří a může být s minimální námahou vytříděn. Občané opravdu netřídí a obcím proto hrozí pokuty od státních orgánů. Naše svozová společnost samozřejmě nabízí všechny kontrolní mechanismy pro obec, práce s občanem však vždy bude na obcích.

Renáta Fryčová

« Zpět