Foto

Ladislav Kašpárek sleduje stav vody v tocích u Rakovníka už několik let.

Rakovnicko by měla zachránit voda ze severu Čech

Průtoky jsou důležitým ukazatelem

RAKOVNICKO. Vody v potocích na Rakovnicku rok od roku ubývá. Zachránit by je mohl plánovaný projekt na přivedení vody ze Severních Čech. Tato voda by nadlepšila stav vody ve zdejších tocích, pomohla by místním zemědělcům v letních obdobích bez srážek, rozhodující je i pro průmysl. O stavu vody v potocích na Rakovnicku jsme si povídali s Ladislavem Kašpárkem z Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Potkali jsme se spolu 14. září pod viaduktem silnice vedoucí z Rakovníka do Nového Strašecí, v místě soutoku Lišanského a Čistého potoka. Se svojí kolegyní tu, jako už mnoho let, měřil aktuální průtok obou toků. „Dnes jste natrefili na den, kdy je tady minimální průtok. Pod Rakovníkem byl ještě před měsícem průtok Rakovnického potoka 0,7 l/s, dnes je to 1 l/s. V Kolešovickém potoce je vody malinko více. V podstatě to jsou průtoky, se kterými se nedá nic podnikat, nelze uvažovat o nějakých odběrech, takže ta situace je tristní,“ řekl.

Stav vody v tocích na Rakovnicku měří už od roku 2008. „Tenkrát ředitelka okresní agrární komory Hana Vacková přiměla ministerstvo zemědělství k řešení špatné situace s vodou na Rakovnicku. Vytvořil se výzkumný úkol, který jsme řešili do roku 2011. A nyní měříme pro Povodí Vltavy průtok Kolešovického potok u Senomat a Rakovnického potoka u Šanova. To jsou profily, kde by se měly postavit nádrže pro nadlepšování vody v Rakovnickém potoce,“ přiblížil svoji práci.

Právě projekt na nadlepšení vody v Rakovnickém potoce vznikl také na základě dat tohoto výzkumu. „Na ty dvě nádrže se dělá vodohospodářské řešení, a to na základě hydrologických pozorování. Ty původní byly odvozeny od pozorování v Rakovníku, ale vody všude ubývá. Takže Povodí Vltavy vezme naše data a přepočítá je a zjistí, jaké to nadlepšení pro Rakovnický potok může být. Zda to bude 10, 20 nebo 40 litrů. To je důležité pro zdejší uživatele, zda budou moci vodu odebírat nebo jestli to zachrání jen ten potok,“ vysvětlil. Stav vody v místních tocích je totiž důležitý i pro zdejší průmysl. Některé výrobní firmy se totiž bez odběru vody neobejdou.

Příčinou nedostatku vody v tocích je málo srážek. „V ústavu měříme srážky na stanici v Praze Podbabě. Tam od listopadu spadlo 500 ml srážek. Já mám chatu v Novém Strašecí a tam ve stejném období spadlo pouze 425 ml. Dlouhodobý průměr je tady nad 500 ml. Při teplotách, které panují, kdy je potencionální výpar větší než srážky, se to na těch průtocích vůbec nepozná,“ vysvětlil.

A právě proto je v tocích na Rakovnicku situace všude stejná. Nejhůř je na tom Kolešovický potok. U Kolešovic je průtok 2,2 l/s, o něco dále je 0,8 l/s a tam, kde se vlévá do Rakovnického potoka, neteče už takřka vůbec nic. Podobně je na tom Lišanský potok, kde je dnes průtok 5 l/s, ale u Cikánky už o 3 litry méně,“ uvedl příklady.

Pomoci by měly retenční nádrže, které by ale neměly smysl bez přivedení vody ze severních Čech, konkrétně z Nechranické přehrady. Voda by byla vedena přes vodní nádrž Kryry do Velkého rybníka v Jesenici a dále do Rakovnického a Kolešovického potoka. Část by se držela v retenčních nádržích, odkud by byla v případě poklesu vody do potoků opět dopuštěna.

„Kryry, jako vhodná oblast pro vodní nádrž, byly navrhnuty už dávno. Pak se tento projekt odsunul a řešilo se, že se sem voda bude přivádět z Nechranic. Ale když to vyprojektovali, tak se zjistilo, že to potrubí by muselo být hodně veliké, aby po tu dobu, kdy bude potřeba, tam tudy přitékalo dostatek vody. Já jsem pak upozornil na to, že by bylo rozumnější, aby se jako mezistupeň využila právě nádrž Kryry. Voda z Nechranic by se čerpala do Kryr a z Kryr by pak byla rozváděna na Rakovnicko. To bylo schváleno s tím, že až se postaví nádrž v Kryrech, bude se řešit přívod z Nechranic do nádrže Vidhostice na Blšance, protože Blšanka je to samé. A tam odsud, se následně bude voda přečerpávat do Kryr a dále na Rakovnicko.“

Renáta Fryčová

« Zpět