Zastupitelé schválili smírné řešení

RAKOVNÍK. Za účasti právní zástupkyně IBD Hany Marvanové a Zdeňka Joukla ze sdružení Spravedlnost pro bytová družstva rozhodovalo městské zastupitelstvo v pondělí 11. září o vypořádání spoluvlastnických podílů na třech bytových domech na Zátiší v Rakovníku. Zastupitelé po rozsáhlé diskuzi schválili uzavření soudního smíru. Podílové spoluvlastnictví žalobce a žalovaného k budovám se tak zruší s tím, že družstevníci zaplatí žalobci náhradu ve výši 3 840 583 Kč. To vychází na zhruba 84 tisíc na jeden byt.

Doplatí 84 tisíc za byt

Připomínáme, že město se před 20 lety podílelo na výstavbě bytových domů (46 bytů) pouze tím, že dotace, které si zajistili sami družstevníci, převedlo na účet IBD, a to ve výši 7,6 a 7 milionů Kč. Dále město uhradilo náklady na projektovou dokumentaci ve výši 94 500 Kč a 97 965 Kč a poskytlo družstvu pro výstavbu domů pozemky. A tak vznikl na domech majetkový podíl města ve výši 35 %, zapsaný jako břemeno na dobu 20 let. Pak mělo dojít k vypořádání.

Zdeněk Joukl připomněl, že problematika se týká celkem 40 tisíc bytů v ČR postavených s využitím státní dotace. „Umím se vžít i do pozice druhé strany a velice oceňuji přístup města Rakovníka. Byl trnitý, ale o to více si výsledku ceníme. Svými pochybnosti jste to postavili na jisto, takže i soud řekl, že pokud to bude takto předloženo, je to v souladu se zákonem o obcích i s občanským zákoníkem. Pozemek je v tržní ceně, odchylka od ceny obvyklé se týká pouze ceny bytů,“ připomněl.

Jen pro občany města

Jaroslav Satranský (Směr) dodal, že novinkou je, že členové IBD musí mít trvalé bydliště v Rakovníku. To potvrdila i tajemnice Ludvika Trešlová. „Pro uzavření dohody je podmínkou, že družstevníci mají trvalý pobyt v těchto domech. Zdůvodnění odchylky od ceny obvyklé je totiž dáno tím, že město předává byty vlastním občanům. Když to družstvo nezajistí, je to důvod k odstoupení od smlouvy,“ zdůraznila. S tím ale družstevníci nemají problém. „Jde o to, aby se s byty nespekulovalo. Proto se přikládá čestné prohlášení, že družstevníci jsou občany města. Ta podmínka je splněna už nyní,“ dodal Joukl.

Jediný proti dohodě

Pověstné „vidle“ se do smírného řešení pokusil hodit zastupitel Pavel Holub (ANO a ČSSD). „Tady se celou dobu mluví za 100 občanů města. Ale Rakovník má celkem 15700 obyvatel. Pro těch 15600 občanů spočívají výhody v čem?“ zeptal se. „V katastru je patrný 35 % podíl města, všude se operuje dotací státu, jakoby tam město nefigurovalo. Ale město bylo příjemcem dotace, proto neslo veškerá rizika. Ta smlouva říká, že po 20 letech mělo dojít k privatizaci za stávající legislativy. Mělo zaznít, že pokud bychom šli cestou, která je právoplatná podle smluv, bavíme se o 35 milionech korun. Po členech IBD však požadujeme jen částku desetinovou. Tím připravujeme zbývají občany o 20 milionů. Chtěl jsem to zmínit s tím, že já pro to hlasovat nebudu. Pokud to kdokoliv napadne, nechci být v kůži těch, kdo tohle schválí,“ uvedl Holub. Ve svém názoru ale zůstal osamocen.“

Naopak pro smírné řešení argumentoval starosta Luděk Štíbr (ODS): „V minulém zastupitelstvu zaznívaly podobné názory, proto jsme tehdy nepřijali žádné stanovisko a dali věc k soudu. Pro mě jsou stanoviska soudce i mediátora dostatečná k tomu, abych zvedl ruku pro smírné řešení,“ uvedl a vyzval k hlasování.

Nejvyšší doplatek v ČR

Joukl ještě připomněl, že doplatek, kteří členové IBD Rakovník musí v rámci smírného řešení městu proplatit, je jeden z nejvyšších v ČR. Např. v Liberci došlo k vypořádání za symbolickou 1 Kč. A doplnil informaci, že nikde v ČR zatím nedošlo k přezkoumávání vypořádání soudem ani orgány činnými v trestním řízení. Pro usnesení nakonec hlasovalo 15 členů zastupitelstva, 1 byl proti, 2 se zdrželi hlasování. Návrh tak prošel a poslední slovo bude mít soud.

Pavel Sklenička

« Zpět