Obce chystají zásadní změny v odpadovém hospodářství
Občané budou platit za přesně zvážený odpad
RAKOVNICKO. Odpadu po celém světě přibývá a není ho kam ukládat. Proto se aktivně řeší otázka odpadového hospodářství. Změny už začaly, další nás brzy čekají. Připravují se i obce, které nechaly očipovat nádoby a občané brzy začnou platit za odpad podle toho, kolik ho skutečně vyprodukují.
Podle dat ministerstva životního prostředí bylo v roce 2010 vyprodukováno v České republice 31 811 milionů tun odpadu, v roce 2011 už ho bylo 39 897 milionů tun. Komunální odpad z toho činil 5,9 milionu tun. Na jednoho občana to tedy vychází na 562 kilogramů za rok.
Nejen, že stoupá množství odpadu, stoupá i cena za jeho uložení. Proto se stát snaží obce motivovat k jeho snižování. Ty mohou až do roku 2029 uplatnit slevu za skládkování. Nesmí však překročit množství vyprodukovaného odpadu. V roce 2021 nesmělo množství přesáhnout 200 kg za rok na jednoho obyvatele, letos je to maximálně 180 kg a v roce 2029 ne více jak 120 kg. A na snižování množství odpadu se připravují i obce. I samosprávy totiž doplácejí za ukládání odpadu peníze z rozpočtů. A to zhruba 50 i více procent.
Nechali si zpracovat analýzu
Mikroregion Čistá – Senomaty si k poradenství ohledně odpadového hospodářství najal odbornou firmu. „Momentálně se zpracovávají analýzy pro jednotlivé členské obce, které se do projektu zapojily. Což je 12 obcí z celkových 15 členských. Senomaty už analýzu hotovou mají. Je to hodně komplexní materiál, kde jsou všechny segmenty, jako tříděný odpad, směsný odpad i systém, kterým to děláme. To se analyzuje, vyhledávají se slabá místa, kde by bylo možné ušetřit, kde by to bylo možné optimalizovat,“ vysvětlil předseda regionu a senomatský starosta Tomáš Valer.
V obcích už začali i s čipováním popelnic. „Je to proto, abychom měli přesnou kontrolu, o konkrétních vývozech, o množství a hmotnosti vyváženého odpadu,“ uvedl. Letos pak dojde i na kontrolní měření. „Chceme mít představu o množství odpadu, které se dosud pouze odhadovalo. A cílem je, abychom přešli na systém, kde budou domácnosti platit čistě podle skutečně jimi odloženého množství odpadu,“ prozradil.
A právě cena za vývoz odpadu by měla být pro občany motivující. Už totiž nebude jedno, zda je popelnice zaplněná zcela nebo jen z poloviny. Občan zaplatí přesně za vyprodukované množství odpadu. Tím by mělo dojít k celkovému snížení objemu komunálního odpadu a zvýšení podílu toho vytříděného.
Začne se s vážením odpadu
„Na nový systém bychom měli přejít od 1. ledna 2025, protože v průběhu roku 2024 už sice budeme odpad vážit, budeme mít tím ošetřený fakturační vztah mezi naším dodavatelem a obcí, ale systém se bude ještě ladit a dotahovat. A od roku 2025 už bychom dotáhli i ten zbylý segment, tedy poplatkovou povinnost občanů vůči obci,“ řekl starosta.
Na rozdíl od jiných obcí v Senomatech už nyní platí občané poplatek za odpad podle množství odpadu. „V současné době občané platí za vyhrazený objem. Když chce někdo vyvážet popelnici každý týden, zaplatí jednou tolik než ten, kdo ji nechává vyvážet jednou za 14 dní. Takže už dnes máme systém nastavený tak, že lidé platí různě, podle toho, kolik odpadu produkují. Ale až se zavede vážení, tak to bude ještě preciznější a přesnější,“ uvedl.
A změny přijdou také v tříděných odpadech. „Kromě toho se budou čipovat a vážit i kontejnery na tříděný odpad, takže by měla být daleko větší kontrola. Také se zřejmě přejde na jiný systém fakturace,“ vysvětlil Tomáš Valer.
Na Rakovnicku jsou ale také obce, které v uplynulých letech přešly na systém Door to door, tedy třídění přímo u domu. Občané mají místo jedné nádoby na odpad tři, a to na směsný odpad, papír a plasty. Patří mezi ně například Lubná, Mšec, Zbečno nebo Křivoklát.
Třídění přímo u domu
„Od zavedení systému Door to door nám množství komunálního odpadu kleslo o dvě třetiny. V roce 2019 jsme odvezli 281 tun a v roce 2020, když už systém D2D u nás fungoval, to bylo 88 tun,“ řekla starostka městyse Křivoklát Libuše Vokounová.
Občané sice u domů třídí více, ale podle starostky za takto velkým úbytkem stojí chataři. „Dle mého názoru k množství velmi přispíval i volně přístupný kontejner pro chataře na návsi. Nyní nemohou vše hodit do jednoho pytle a odvézt do kontejneru. Odpad musí vytřídit a odvézt na sběrný dvůr, i když se to některým nelíbí,“ vysvětlila.
Problém ale mají s malým množstvím vytříděného odpadu. „Zatím se do limitů s komunálním odpadem jakžtakž vejdeme, ale absolutně nedosahujeme požadovaného množství vytříděného odpadu. V podstatě máme vytříděno zhruba 30 %,“ řekla.
Jak toto řešit ale neví. Navíc data jsou zatím nepřesná, protože se průměruje množství ze třech obcí. „Popelnice máme očipované, ale systém zatím není dotažen do konce, protože svozová firma ještě nemá auta se čtečkou. Až se bude odpad vážit, budeme mít přesnější data,“ uvedla starostka.
Renáta Fryčová