Řešením je nákladný přivaděč ze severních Čech
Obce na Jesenicku jsou bez vody
JESENICE. Obce Bedlno a Chotěšov se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pitné vody. Problém se rok od roku zhoršuje a největší nedostatek vody je právě v letním obdobím. Řešením je projekt, který by měl na Rakovnicko přivést vodu ze severních Čech. Jeho realizace je však zatím v nedohlednu.
Vody ve studních bylo v těchto obcích na Jesenicku vždy málo, situace se ale rok od roku zhoršuje. „Tím, jak se projevuje klimatické sucho, vody ještě ubývá. Lidé ve studních skutečně mají vody hodně málo, podloží tam není ideální a musí s ní více méně šetřit. Ti šťastnější ji mají v kvalitě pitné vody, ostatní pouze užitkovou,“ vysvětlil Jan Polák, starosta města Jesenice, pod které obce spadají.
A tak několik trvale žijících obyvatel a chalupáři musejí spoléhat na pomoc města. „Pravidelně, každý rok, s příchodem letních měsíců, se obracíme na Státní správu hmotných rezerv, kde si půjčujeme kontejnerovou nádrž. Napouštíme do ní pitnou vodu a vozíme ji vždy na náves. A místní si pro ni chodí s kanystry,“ uvedl starosta.
Dováží se celkem tři kubíky týdně, přičemž jeden týden je cisterna v Bedlně, další v Chotěšově. „V Bedlně nám funguje ještě rozvod užitkové vody, máme tam své dvě studny, ale pouštíme ji jen hodinu ráno, hodinu v poledne a hodinu večer. Bohužel, navíc nám nevystačuje kapacita,“ podotkl.
Místní za dovezenou vodu nic neplatí, vše hradí město. V Bedlně pak funguje dobrovolný příspěvek, ve výši 500 korun za rok na užitkový vodovod.
Na řešení problému se už pracuje. „Prostřednictvím Vodohospodářského sdružení obcí Rakovnicka se připravuje páteřní vodovod pro Rakovník. Měl by se napojit na vodu, kterou máme přivedenou ze severních Čech. Od nás by pak měl vést právě kolem Bedlna, k Hořovičkám, k oráčovské věznici a severní trasou až do Rakovníka. Je to velký a velmi nákladný projekt. Dělala se projektová příprava, studie, ale je to projekt na dlouhou dobu. A na tento vodovod by se právě měly obě obce napojit,“ vysvětlil Jan Polák.
Proto se jiné řešení momentálně nehledají. „Teď nemá cenu vymýšlet nic jiného. Řešili jsme, zda by se nedaly využít dotace na nalezení vody, ale v tu dobu žádné takové tituly vypsané nebyly. A financovat to pouze z vlastních zdrojů by bylo, i s ohledem na trvalý počet obyvatel, velice nákladné. Uvidíme, jak to bude. Kdybychom viděli, že se ten projekt nijak nerozvíjí a nejsou na něj peníze, hledali bychom jiné řešení, ale já pevně věřím, že projekt postupně vznikne a bude se realizovat. Ale je to otázka pěti až deseti let,” odhaduje starosta.
Renáta Fryčová