Občané vyjádřili názor ještě před spuštěním ankety
Petice proti stavbě větrné elektrárny
ŘEVNIČOV. O výstavbě větrné elektrárny u Řevničova mají rozhodnout občané během letních prázdnin v anketě. Ještě před tím, než byla anketa spuštěna, přišli místní s peticí proti stavbě větrné turbíny. Proti záměru se v otevřeném dopise vyjádřil také místní myslivecký spolek.
Společnost Nová Energie s.r.o. má v záměru u obce Řevničov vystavit na soukromém pozemku jednu větrnou elektrárnu. Výška tubusu je plánována na 166 metrů, délka lopatek pak na 80 metrů. Turbína by měla stát více jak kilometr od obce za dálnicí D6 pod kopcem Louštín ve směru na Krušovice. Obec by za podporu záměru získala finanční kompenzaci. A to jednorázově jeden milion korun, každý rok pak 720 tisíc plus inflaci, po dobu životnosti elektrárny, což je zhruba pětadvacet let.
Ne za každou cenu
Záměr byl představen také občanům. A hned poté vznikla v obci proti výstavbě petice. Předsedou petičního výboru je Tomáš Nocar a členové Petr Uldrych a Jiří Petráček. „Jsme občané Řevničova a nejsme odpůrci nových technologií ani ekologických zdrojů na výrobu elektrické energie. Jen bychom byli rádi, kdyby se tato zařízení umísťovala smysluplně, ne chaoticky, ne za jakoukoliv cenu a pouze na místa k tomu vhodná. Petice by měla nezkresleně a prokazatelně nastínit názor občanů a vlastníků nemovitostí. Věříme, že rozhodovat bude především zdravý rozum a názor občanů vyjádřený v petici bude respektován,“ vyjádřil se Raportu petiční výbor.
Důvodů, proč nesouhlasí s výstavbou je hned několik. „U Řevničova by totiž mělo vyrůst obrovské ,monstrum‘ s celkovou výškou 246 metrů. Nejvyšší větrnou elektrárnu u nás najdete poblíž obce Vítězná u Dvora Králové nad Labem, ta měří celkem 175 metrů. Jedinou větrnou elektrárnu ve středních Čechách, nám i nejbližší, najdete u obce Pchery. Má celkovou výšku 119 metrů, tzn. že „řevničovská větrná elektrárna“ by byla vyšší přesně o 127 metrů,“ poukazují.
Dominanta v kraji
To by podle petentů výrazně narušilo krajinný ráz mezi dvěma chráněnými lokalitami. A to přírodního parku Džbán a CHKO Křivoklátska. „Stavba je plánována mezi Louštínem (537 m n.m.) a Džbánem (536 m n.m.) v nadmořské výšce 460 m n.m., byla by tedy o 169 metrů vyšší než Louštín a byla by pro tuto oblast a nejen pro ni, naprosto dominantní, což by zásadně narušilo celkový krajinný ráz,“ uvedli.
V petici poukazují i na další možné problémy. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že tohle monstrum, na které se budou dívat, bude stát cca 1 km od jejich domovů, měli by tedy počítat nejen s možným poklesem ceny nemovitostí, ale i s rušivými vlivy, které mohou mít vliv na jejich duševní pohodu a zdraví.“
Jsou i jiné alternativy
Pozastavují se i nad výší finanční kompenzace, která je podle nich, ve srovnání se ziskem z elektrárny, neadekvátní. „Navrhovaná finanční kompenzace obci je naprosto bezvýznamná. S ohledem na uvažovanou investici ve výši cca 200 000 000 korun, možnou 80 % dotaci ze strany státu a předpokládaných ročních příjmech investora, je 720 000 korun zcela bagatelní částka, která činí cca 500 korun na osobu. A sliby, že občané obce budou mít díky větrné elektrárně levnější elektrickou energii jsou zavádějící a neodpovídají principům komunitní energetiky,“ vysvětlují v petici.
Řešení, jak se podílet na vzniku čisté energie, ale podle nich existuje. „Obec by měla zcela jistě podporovat nové a ekologické zdroje elektrické energie, například instalací fotovoltaických elektráren na budovy ve svém vlastnictví. Naopak by nikdy neměla podporovat takové projekty, které budou mít zásadně negativní dopad na okolní krajinu, už tak narušenou dálnicí a jejichž zisky budou navíc směřovat mimo naši republiku.“
Myslivci nesouhlasí
Otevřený dopis k výstavbě elektrárny napsal také Myslivecký spolek Bažantice Řevničov. „Dovolujeme si vás upozornit, že území mezi Louštínem a úpatím Džbánu je přirozeným migračním koridorem ptactva. Umístění větrné elektrárny do lokality, místním názvem ,V Jezírkách‘, které je nejen působištěm silně ohroženého luňáka červeného, chřástala polního, hnízdištěm čejky chocholaté, ale i biotopem mnoha chráněných obojživelníků, navíc v bezprostřední blízkosti prameniště Louštínského potoka, jehož břehové porosty a přilehlé kryty jsou nejen hnízdištěm, ale i útočištěm mnoha dalších živočichů, se nám zdá jako naprosto nevhodné a jsme toho názoru, že jakákoli lidská činnost, a to i ta sebeprostější, by měla brát ohledy na životní prostředí a jeho zachování, alespoň v těchto lokalitách, kde je to ještě možné,“ stojí v dopise.
Řada členů spolku již svůj nesouhlas vyjádřila podpisem petice. Dopisem se obracejí na dotčené orgány, okolní obce, středočeskou hejtmanku, senátora Ivo Trešla, řevničovské zastupitele, ale i majitelé nemovitostí, aby vyjádřili svůj nesouhlas se záměrem a jeho vlivem na životní prostředí.
Renáta Fryčová