Již druhá výzva občanů upozorňuje na problémy v obci

Nejasnosti kolem projektu fotovoltaiky

RYNHOLEC. Stavba fotovoltaické elektrárny na Haldě v Rynholci vyvolává u místních mnoho otázek. Na problémy poukazovala i petice, která se před několika dny v obci objevila. Narůstající nedůvěru potvrzuje také výzva na změnu ve vedení obce, o které už jsme psali.

Nápad na výstavbu fotovoltaiky na pozemku bývalého dolu ČSA se líbil většině zastupitelů. Čistého zdroje elektřiny je potřeba, obci by to navíc přineslo ročně nemalé peníze. Problémy se ale začaly objevovat už na začátku výběrového řízení.

„Chtěli bychom se vyjádřit ke slovům místostarosty Lubomíra Ondrůje. V Raportu jste uvedli, že projekt, který by měl do obce přinést zhruba 50 milionů korun, mu zastupitelé smetli ze stolu. Nelíbí se nám to, co jsme si přečetli, protože to není pravda a chceme na to reagovat,“ řekla zastupitelka Jana Roštínská.

„Vzhledem k tomu, že pan Ondrůj měl zkušenosti v energetice, tak přišel na začátku volebního období s nápadem, že bychom na obecním pozemku v lokalitě na Haldě mohli postavit nějakou fotovoltaiku. My jako zastupitelstvo jsme mu dali souhlas, aby vypracoval projekt, ukázal nám, jaké jsou z toho zisky, jak to funguje, co vše to obnáší,“ vysvětlila.

Rezervovaný příkon

Jenže první problém se ukázal už v lednu. „Pan Ondrůj nám předložil dokument podepsaný panem starostou s razítkem s číslem 1, které má u sebe pouze pan starosta. Dokument je datovaný ke květnu 2022, který nikdy neprošel zastupitelstvem a my jako zastupitelé jsme o něm nikdy nebyli informováni. V něm starosta přislíbil společnosti Persona výstavbu fotovoltaiky na zmíněném pozemku,“ prozradila Roštínská.

A na základě tohoto dokumentu si pak společnost rezervovala potřebný příkon u společnosti ČEZ a tak znemožnila, aby tam postavil fotovoltaickou elektrárnu někdo jiný. Zajímavé jsou také další okolnosti. Dle zjištění rynholeckých zastupitelů byla společnost Persola založena pouhé dva měsíce před podpisem tohoto dokumentu, kdy už měla navíc vypracovaný projekt na stavbu.

„Jenže k tomuto kroku nemá pan starosta žádné pravomoci, takové záležitosti musí projít zastupitelstvem. Navíc nám řekl, že o tomto dokumentu nic neví, že si není vědom toho, že ho podepsal,“ vysvětlil nám další místostarosta obce Kevin Franc a dodal: „Nevíme, zda neexistuje nějaká další smlouva, která tento pozemek blokuje. Protože není možné, aby ho ČEZ zablokoval pouze na základě jednoho dokumentu.“

Kdo podepsal dokument?

Zda dokument starosta obce Jaromír Dyntar podepsal nebo ne, není dodnes jasné. „Od pana starosty bylo přislíbeno, že udělá právní kroky, aby tento stav byl vyřešen. Jenže do dnešní doby se vůbec nevyjádřil k tomu, zda je ten podpis skutečný nebo ne. Myslíme si, že když toto rozhodnutí neprošlo zastupitelstvem, je dokument neplatný a je potřeba se z toho vyvázat. Pokud je podpis falzifikát, měli jsme dávno zavolat policii a podat trestní oznámení. Přece, když je něco nepravda, bojuji za to, aby se pravda ukázala,“ vysvětlil Franc.

Jestli starosta dokument podepsal či ne a jaké kroky případně učinil, jsme se od něj nedozvěděli. V době uzávěrky článku byl na dovolené, a tak jsme jeho vyjádření nemohli získat. Přineseme ho v příštím čísle Raportu.

Dokončení na str. 3

« Zpět