Jedna větrná turbína by mohla stát u Řevničova
O elektrárně rozhodnou občané
ŘEVNIČOV. Další obcí, na jejímž katastru by mohla vyrůst větrná elektrárna, je Řevničov. Jednalo by se o jednu turbínu pod kopcem Louštínem ve směru na Krušovice. I tady, podobně jako nedávno v Olešné, projednali záměr s občany. Stejně tak chystají anketu, která by měla o výsledném verdiktu rozhodnout.
Společnost meridian Nová Energie, s. r. o., má v záměru u obce Řevničov vystavit na soukromém pozemku jednu větrnou elektrárnu. Výška tubusu je naplánovaná na 166 metrů, délka lopatek pak na 80 metrů. Turbína by měla stát více jak kilometr od obce za dálnicí D6. A pro představu by za rok vyrobila elektřinu pro spotřebu pěti tisíc domácností.
Obec by také za podporu záměru získala finanční kompenzaci. A to jednorázově jeden milion korun, každý rok pak 720 tisíc (plus inflace), a to po dobu životnosti elektrárny, což je zhruba pětadvacet let.
Prezentace občanům
Záměr byl místním představen v pondělí 19. června. „Účast byla zhruba 25 občanů. Nejdříve zástupce společnosti představil záměr a pak přišla na řadu diskuze,“ popsal průběh jednání starosta obce Dominik Petráček. V diskuzi se občané ptali na míru hluku, ovlivnění cen nemovitostí stavbou a podobně. Nejvíce pak místní znepokojovalo narušení zdejšího krajinného rázu.
A došlo i na debatu ohledně využití finanční kompenzace. „Diskutovalo se o tom, jak dostat peníze přímo k občanům. Návrh byl finance přerozdělit na základě nějakého ekologického bonusu například ve formě slevy na odpady, případně tuto část rozdělovat v rámci participativního rozpočtu. Pokud projde potřebná legislativa a začne fungovat komunitní energetika, mohli by mít místní levnější elektřinu,“ řekl starosta.
Částka do rozpočtu by to byla nezanedbatelná, ale pro Řevničov určitě ne rozhodující. „Hospodaříme s příjmy přes 25 milionů ročně a zhruba 800 tisíc navíc je sice pěkné, ale není to pro nás nezbytně nutné. Věřím, že u obcí, kde kompenzace činí například třetinu rozpočtu, může být pohled jiný.“
Hlasování v anketě
„Po diskuzi jsem se zeptal přítomných na jejich názor. Sedm jich bylo jasně proti, devět si to potřebuje promyslet, jeden byl pro a ostatní se hlasování zdrželi,“ prozradil. Vše se ale nakonec rozhodne v anketě mezi občany. „V anketě shrneme všechny argumenty pro a proti a občané následně odpoví buď ano nebo ne. Buď aby obec výstavbu podpořila, nebo se jí snažila zabránit. Anketa poběží přes prázdniny a na zářijovém veřejném zasedání by padlo konečné rozhodnutí právě na základě výsledku ankety,“ přiblížil starosta.
A rozhodnout musí většina. „Doufám, že v anketě bude hlasovat většina našich občanů, aby byl výsledek objektivní. Protože já jsem toho názoru, že nestojí za to záměr prosazovat, kdyby to mělo rozdělit obec. Ve chvíli, kdy tady bude nějaká výrazná skupina, byť třeba v těsné menšině, ale vyloženě odpůrců, kdyby výsledek ankety byl například 55:45, tak to nestojí za to, protože by to obec potažmo občany rozdělilo na dva tábory,“ míní Dominik Petráček.
Nyní ještě s kompenzací
Obec ale není tím orgánem, který by záměr povoloval. „Firma chce znát naše stanovisko, protože při současné podobě povolovacího procesu by případný odpor obce projekt pravděpodobně významně prodloužil a prodražil a možná by ani povolení nezískala. Firmy aktuálně hledají obce, kde mají o větrné elektrárny zájem. Dokud takové obce jsou, firmám se nevyplatí jít s municipalitami do sporu,“ vysvětlil.
Jenže tak tomu nemusí být napořád. Ochotných obcí bude ubývat, a navíc se připravuje nový zákon, který by měl usnadnit právě výstavbu větrných elektráren a omezit možnosti námitek proti nim. „Větrná energie je podporována a až bude povolovací proces zjednodušen, nikdo nám nezaručí, že tu elektrárna nevyroste i bez našeho souhlasu, ale už bez finanční kompenzace,“ uvedl.
„Sám za sebe jsem pro výstavbu větrných elektráren, pokud jsou umístěny dostatečně daleko od zástavby. Na Západ od nás jsou zcela běžné, lidé žijí normálně vedle nich. Navíc si myslím, že je nutné odklonit se od uhelných elektráren. Větrné elektrárny jsou rozhodně čistějším zdrojem energie než uhelné a lepší než zastavěné pole solárními panely. Ale to je jen můj osobní názor, o tom, zda záměr podpořit nebo ne, budu hlasovat na základě postoje našich občanů podle výsledků ankety,“ řekl závěrem starosta.
Renáta Fryčová