
(Zleva) Členky spolku Klepeto Mirka Jozefiaková, Zuzana Truxová, Denisa Reitermanová, ředitelka školy Dana Vondrušková a učitelka třídy s Montessori prvky Petra Šuláková.
Třída s Montessori prvky se otevře od září v Kněževsi
Další způsob vzdělávání na Rakovnicku
KNĚŽEVES. Mnoho rodičů dnes hledá pro své děti ve vzdělávání jiné možnosti, než jaké známe z klasického školství. Individuální výuka doma je už běžnou alternativou, tou další jsou malotřídní školy. Od září v bude v kněževeské škole otevřena třída s prvky Montessori vzděláváním.
O Montessori vzdělávání na Rakovnicku se zasazuje spolek Klepeto už víc jak pět let. „Spolek vznikl se záměrem otevřít v Rakovníku dětskou skupinu s Montessori přístupem. Ale než se to všechno zorganizovalo, chvíli trvalo. Pak přišel covid a maminkám mezitím děti odrostly a spolek trochu spal. Loni v červnu nás pak jedna maminka upozornila na to, že ve škole v Kněževsi jsou nakloněni dalším způsobům vzdělávání, nakontaktovali jsme se a naše spolupráce začala,“ vysvětlila předsedkyně spolku Denisa Reitermanová.
A nyní je už vše připraveno, aby se v září mohlo začít s výukou. „Ve chvíli, kdy jsme začali pracovat na té myšlence, tak první, co mě napadlo, bylo, kde sehnat odborníka. Protože každá věc, která se má dělat pořádně, potřebuje někoho, kdo jí rozumí. V tom mi pomohl spolek, který mě seznámil s paní učitelkou Petrou Šulákovou, která má zkušenosti z Montesorri školy a výuku nyní povede i u nás,“ řekla ředitelka školy Dana Vondrušková.
Nyní škola funguje jako malotřídní, od 1. do 5. ročníku a navštěvuje ji 43 dětí. Montessori výuka probíhá v takzvaném „trojročí“, tedy 1. -3., 4. – 6. a 7. – 9. třída. V Kněževsi by ale zatím fungovaly pouze dvě třídy, a to 1. až 3. a 4. až 5. Dále však budou zachovány i třídy s klasickou výukou.
„To, co se nyní ve školství propaguje, jako je skupinová výuka, výuka s vrstevníky a podobně, je na malotřídních školách samozřejmostí, protože ani jinak ve spojených ročnících učit nejde. Takže nás ty nové trendy ani nepřekvapují, a proto k této myšlence máme blízko. Další možností, jak dětem umožnit vzdělávání podle jejich potřeb, je domácí vzdělávání, které u nás máme už 5. rokem a je do něho přihlášeno více jak 200 dětí,“ uvedla ředitelka.
Dalším cílem projektu, i ředitelky samotné, je v Kněževsi obnovit 2. stupeň. „Chtěli bychom tento program dovést do komplexního vzdělávání. Je to náš velký cíl a sen. Takže je velká pravděpodobnost, že děti, které k nám v září nastoupí do první třídy, budou v tomto programu moci pokračovat až do třídy deváté. Je to velká výzva, která před námi stojí od roku 2006, kdy 2. stupeň skončil. A pořád ta touha s podporou zřizovatele tady je. Začínali jsme s 24 dětmi ve dvou třídách. A postupem let jsme se snažili stále o to jediné, naplnit školu co nejvíce žáky, aby se někdy v budoucnu mohl opět 2. stupeň otevřít, protože budovu na to máme,“ prozradila.
Montessori výuka je především cílena na individuální rozvoj dítěte. „Je to směr vzdělávání, kdy je preferovaná zaměřenost na dítě, preferuje se individuální rozvoj dítěte, jeho talenty, jeho potřeby, podchycují se smyslové fáze. Montessori se hodně propojují s vědeckými směry,“ vysvětlila učitelka Petra Šuláková. Výuka neprobíhá v klasických 45minutových hodinách, ale v blocích bez zvonění. Prvky Montessori se aplikují v českém jazyce, matematice a v kosmické výuce, která zahrnuje dějepis, zeměpis, přírodopis a další vědy.
Používány jsou také nejrůznější pomůcky na rozvoj smyslů a výuka není nijak ohraničena. „Například prvňáčci mají zájem o velká čísla, takže pokud chtějí, umožníme jim počítat i do miliardy. Podobné je to i v českém jazyce, kde se zase pracuje na pěti velkých příbězích,“ uvedla. A vypadá to, že i anglický jazyk by se mohl učit touto metodou, protože ředitelka školy jedná o spolupráci s další učitelkou.
A i když výuka bude od té klasické odlišná, potřebné znalosti budou mít všechny děti stejné. „Naše děti budou klasicky plnit vzdělávací program, který máme nazvaný Škola pro život, jen jiným způsobem,“ vysvětlila ředitelka.
Ve škole již proběhl den otevřených dveří, kde se rodiči mohli seznámit s touto formou výuky. Dveře školy jsou ale pro zájemce otevřeny stále, a to po domluvě pomocí kontaktů uvedených na stránkách školy.
Renáta Fryčová