Foto

Pokud po mostě projíždí jen jedno auto, riziko nehrozí. Když se na něm ale potkají například dvě nákladní a chodec, jde někdy i o zdraví.

Místní řízení vyvolané peticí mnoho řešení nepřineslo

Místo třicítky upozornění na chodce

HŘEDLE. Obcí vede hlavní tah z Rakovníka do Loun, v části Hředel chybí chodníky a řidiči k chodcům příliš ohleduplní nejsou. Ba naopak, pohyb po obci se pro místní stává stále nebezpečnějším. Proto se hředelská občanka Jitka Čermáková rozhodla sepsat petici za snížení rychlosti, která vyvolala místní šetření. To ale žádné zásadní řešení nepřineslo.

„Rozhodla jsem se sestavit petiční žádost, protože tady žiji, po silnici se pohybuji a v určitých úsecích s obrovskou obavou. Jsou tu místa, jako například most přes potok v nepřehledné zatáčce, kde se s autem vyhnete jen s velikou opatrností. Když se tam potkají například současně dvě dodávky a chodec, chodec musí jedině skočit do potoka. A v případě, kdy se na vás řítí auto sedmdesátkou, toužíte po křídlech,“ popisuje aktuální situaci.

A podporu měla i od vedení obce. Starosta Václav Frelich by sice snížení maximální rychlosti v obci přivítal, ale předem nevěřil, že se to podaří. „Už i můj předchůdce o to žádal, my jsme se také pokusili, ale vždy nám byla žádost zamítnuta. My bychom byli rádi, kdyby tady třicítka byla. Doprava je hustá, jezdí tu dost nákladních automobilů,“ vysvětlil.

Petici podepsalo dostatek občanů, a tak se v obci na začátku května uskutečnilo místní šetření. Zúčastnili se ho zástupci policie, městského úřadu Rakovník, Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, starosta obce a autorka petiční žádosti.

„Chtěla jsem vyvolat místní setkání s úřady, abychom si řekli, jaká bezpečnostní opatření na předmětné silnici jsou pro chodce možná, aby samy úřady řekly, co tady lze,“ řekla Jitka Čermáková. I když všichni zúčastnění viděli, jak je dopravní situace na zmiňovaném mostě nebezpečná, žádný návrh na její zklidnění zástupci policie ani města nepřinesli. Jediné řešení je, aby si obec žádala na policii o měření rychlosti. Podle policie i zástupců města se totiž třicítka dává jen před školy, školky nebo dětská hřiště, ne ale na celý průjezd obcí. Navíc podle slov policie by ji řidiči nedodržovali, stejně jako nedodržují padesátku.

Při dotazu na zpomalovací prvky, protože klasické retardéry na silnici II. třídy umístit nelze, zazněla otázka, kdo to zaplatí? Jelikož obec na zpomalovací pruhy finance nemá a Jitka Čermáková z pozice občana toto hradit nechce, sešlo i z tohoto návrhu.

Pak ale autorku petice napadlo alespoň podobné řešení, které na chodce na vozovce upozorňuje řidiče na začátku obce ve směru od Rakovníka. A tím je vodorovné i svislé značení – Pozor, chodci ve vozovce. Starosta souhlasil s jeho financováním, a tak tento návrh nakonec jako jediný prošel.

„Alespoň něco se podařilo. Obec značení zafinancuje, vyjde nás to zhruba na 50 tisíc korun. Na doporučení budeme také volat policii na hlídkovou činnost, ale myslím si, že to nebude moc platné,“ zhodnotil starosta.

A jak je s výsledkem spokojená autorka petice? „Jsem ráda, že se podařilo alespoň něco. Až v budoucnu ale uvidíme, jaký to bude mít skutečný efekt,“ řekla a dodala: „Velmi mě ale zklamalo jednání zástupců policie i městského úřadu. Nikdo z nich nepřišel s žádným návrhem na opatření, jen stále opakovali, že nic nejde, v podstatě je náš problém vůbec nezajímal. Smutné je, že policie i město používaly takové argumenty, že by jakékoli opatření bylo zbytečné, že to stejně nikdo dodržovat nebude. Obě tyto strany jsem vnímala jako velmi negativní až arogantní bez jakékoli snahy věc řešit. Kdybych sama nevzpomněla na výstražné malůvky na silnici u hřbitova, nedosáhli bychom ani tohoto dnešního minima.“

Renáta Fryčová

« Zpět