Starostové se proti vyhlášení NP budou bránit i právní cestou

Navrhli nové cyklotrasy do parku

KŘIVOKLÁTSKO. Ministerstvo životního prostředí podepsalo memorandum k přípravě Národního parku Křivoklátsko pro cykloturisty s předsedou České Mountainbikové Asociace. Se starosty ale ani nadále nejednají. Ti však nezahálejí a informace si shánějí sami. Jak ale sami říkají: proti vyhlášení parku se budou bránit všemi možnými prostředky.

Podkladem pro vydání prohlášení je mapa s vymezením cyklotras, které zároveň neohrozí přírodu srdce Křivoklátska. Memorandum za ministerstvo podepsal náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař za cyklisty předseda České Mountainbikové Asociace Václav Vlk Vorláb. Aktuálně je v oblasti budoucího národního parku 69,4 km značených cyklotras.

Až o 175 kilometrů více tras

„V budoucím národním parku se samozřejmě počítá i s jízdou na kole, cyklisté navíc budou moci využít více tras, než je tomu doposud. Po podrobnějším zkoumání se ukázalo, že bez dopadů na přírodu je využitelných až 245 kilometrů cest,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař s tím, že se jedná o cesty, které by mohly být pro cyklistiku využity v budoucnu. „Tento plán bude základem pro vymezení tras pro cyklisty, které vzniknou ale až po vyhlášení národního parku,“ doplnil Tesař.

Tato dohoda se tak stane výchozím podkladem pro další diskuzi s klíčovými partnery, jako jsou samosprávy obcí a kraj. Konečné vymezení realizuje správa národního parku po dohodě v radě národního parku. Její součástí jsou stejně jako v jiných národních parcích také obce. Vše, co se v národních parcích děje, probíhá v součinnosti s dotčenými obcemi, které jsou přímo vtaženy do schvalování všech klíčových řídících dokumentů. „Samosprávy přímo zasedají v radě parku. Mohou tak třeba ovlivnit, jak se bude území využívat pro občany či návštěvníky,“ doplňuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Dozvěděli se o tom z médií

Se starosty ale ani tento krok předem nikdo neprobral, dozvěděli se o tom až z médií. „Ministerstvo životního prostředí ČR společně s Agenturou ochrany a přírody opakovaně vypouští do veřejného prostoru informace s cílem zmást veřejnost a utvrdit ji o svojí velkodušnosti ve vztahu k záměru MŽP vyhlásit NP Křivoklátsko,“ řekla starostka obce Karlova Ves Iveta Kohoutová a dodala: „Skutečnost, že tyto státní orgány cosi uzavřely se spolkem bajkerů k neexistujícímu území a k neexistující právní formě, je samo o sobě na pováženou, že toto veřejně komunikují jako garanci otevřenosti NP Křivoklátska, aniž by respektovali princip územní samosprávy a vše projednali s těmi, kteří jsou voleni na daném území v přímých volbách, tedy s obcemi, vypovídá o absolutní neúctě k tomuto principu a k občanům daného území, kteří si ve svobodných volbách zvolili své zástupce,” míní starostka.

Cesta, která končí v potoku

A dále starostové upozorňují na to, že některé navržené cyklotrasy naprosto postrádají logiku. „K vymezené cestní síti dle tiskové zprávy uvádíme, že nahlédnutím do mapových podkladů jsme zjistili, že se jedná o neexistující cestní síť. Některé ,plánované‘ cesty končí ve vodních tocích. Napsat, že vybudujeme 254 km cest, je to samé jako napsat, že vybudujeme dálnici do Pekingu,“ uvedli.

Pohled senátorů

O vyhlášení národního parku se zajímají také někteří senátoři. Ti nedávno navštívili samotné Křivoklátsko. „Ve středu odpoledne jsme vyjeli s naším senátním výborem (výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí) na Křivoklátsko, kde chce vláda vyhlásit další národní park. Ve středu jsme diskutovali především se starosty, ve čtvrtek s pracovníky Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a Agentury ochrany přírody a krajiny. Mimoběžná diskuze, nedůvěra, tlak z Prahy na rychlé řešení. Povrchnost, snaha o použití státní síly. O ochranu přírody ani tak nejde, v tom v zásadě spor není,“ napsal na svůj facebookový profil senátor Zbyněk Linhart.

Starostové se nevzdávají

Ministerstvo životního prostředí zahájilo nedávno vypořádání námitek podaných po ohlášení záměru vyhlášení národního parku. Nyní se tak děje v rovině soukromých vlastníků. Obce tak čekají, až přijde řada i na ně a případně se budou dále bránit právní cestou. „Ministerstvo životního prostředí ČR v současné době čelí tomu, že drtivá většina obyvatel Křivoklátska si na svém území vyhlášení národního parku nepřeje. Národní park v současném legislativním pojetí není nejvyšší ochrana přírodních hodnot, ale ochrana jakýchsi přírodních procesů, jejichž podstatou je nepéče mající za následky rozpad lesa, šíření škůdců, přehřívání krajiny a ohrožení jejího vodního režimu. Souborně vše povede ke zhoršení životního prostředí obyvatelům Křivoklátska, ke zvýšenému riziku lesních požárů a k odvodnění,“ myslí si Iveta Kohoutová.

Renáta Fryčová

« Zpět