
Pokud žáci probíranou látku nepochopí přímo při výuce, mohou využít školního doučování.
Hodiny navíc nabízejí školy napříč ročníky
O doučování mají žáci zájem
RAKOVNICKO. Nejen před přijímacími zkouškami na střední školy, ale i po dlouhých online výukách během covidu se ukázalo, že někteří žáci si s každou látkou nedokážou poradit sami a hodiny k tomu určené ve škole jim pro pochopení učiva nestačí. Pak přichází na řadu doučování. To zcela zdarma nabízejí přímo i základní školy.
„Pokud mluvíme o potřebě doučování, pak je nutné rozlišit, zda to je z pohledu samotného vzdělání – tedy zda se jedná o nějakou dovednost, která bude v dalším procesu vzdělání chybět a učitel nebo škola má pocit, že je potřeba ji doučit. Nebo se jedná o potřebu zlepšit hodnocení nebo tedy známku – často z pohledu příjemce tedy žáka či jeho rodiče,“ řekl ředitel lubenské základní školy Radek Vyskočil.
Pro tuto potřebu existuje program financovaný z Národního projektu obnovy, z kterého školy čerpají finance, aby pedagogům proplatily hodiny navíc, a pro žáky jsou tak zcela zdarma. Nejvíce se pak na základních školách doučuje český jazyk, matematika, přírodopis, fyziky či chemie.
„Žáci i rodiče mají zájem o doučování. Možnosti doučování využívá přibližně 32 % žáků napříč všemi ročníky. Většinou se jedná o žáky z 1. stupně, ale zaznamenali jsme i větší zájem žáků z 9. třídy, kteří vzali přijímačky na střední školy vážně a poctivě docházeli na doučování z matematiky a českého jazyka. Doučováni jsou žáci s odlišným mateřským jazykem, po delší nemoci, po zhoršení prospěchových výsledků, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami a podobně. Doučuje u nás celkem 9 učitelů a 4 asistentky pedagoga,“ vysvětlila situaci na základní škole v Lužné ředitelka Miloslava Pechová. U starších dětí probíhá kvůli rozvrhu doučování v ranních hodinách, u těch mladších naopak odpoledne, po vyučování.
Jako u všeho i tady ale záleží především na motivaci žáků. „Pochopitelně je i tato potřeba doučování ovlivněna samotnou motivací žáků či jejich rodin. Často mají ti, kteří by se měli doučovat, sami největší snahu se tomu vyhnout. Dokonce zaznamenáváme i případy, kdy je žák s velkými problémy rodiči z doučování navždy odhlášen,“ uvedl Radek Vyskočil.
Ale najde se i velký počet těch, kteří si chtějí mezery ve vzdělání doplnit. „Platí zásada dobrovolnosti vzdělávat se ve volném čase, takže toho si ceníme. V menším počtu žáků a se zaměřením na jednotlivosti lze konstatovat, že doučování má smysl a přináší pro žáky dobrý pocit z toho, že si probíranou látku osvojili a budou mít úspěch. Oceňujeme i snahu žáků pochopit látku a zlepšit se.,“ dodala Miroslava Pechová.
Renáta Fryčová