Mít na dvorku pár slepic patří na vesnicích i příměstských částech k běžné praxi. Podle současných veterinárních opatření drůbež nemá přijít do styku s volně žijícím ptactvem.
Jedná se o malochov se sedmasedmdesáti kusy drůbeže
Ohnisko ptačí chřipky se objevilo na Rakovnicku
KRUŠOVICE. Není tomu tak dlouho, co bylo objeveno ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Lánech. V úterý 28. února byla tato nákaza potvrzena i na Rakovnicku. Konkrétně v malochovu drůbeže v Krušovicích, kde se mělo jednat o slepice, husy, kachny a krůty. Proto bylo vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.
„Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn 7 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na stanovení patogenity se v současnosti čeká. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy budou utraceny. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření,“ uvedla v úterý Státní veterinární správa ČR.
A to samé nám potvrdila i krušovická starostka Markéta Fröhlichová „Dostali jsme písemné opatření od krajské hygieny, podle kterého musí každý chovatel nahlásit počty chované drůbeže a ptáků v zajetí do pondělí 6. března. Takže teď shromažďujeme čísla, která nám chovatelé chodí hlásit. A všem jim říkáme, že musí mít chov uzavřený.“
A s tímto opatřením si většina chovatelů dokáže poradit. „Chovatelé většinou říkají, že slepice už nějakou dobu uzavřené mají v souvislosti se šířením ptačí chřipky. Takže u slepic a domácí drůbeže si to chovatelé nějak vyřeší, ale co se týká holubů, tam je to prý už větší problém,“ řekla.
Ještě ve středu po poledni ale žádné bližší informace starostka neměla. „Víme pouze to, co stojí v nařízení z hygieny, jiné informace ale bohužel nemáme. Lidé se mě ptají, kde ten chov je, ale já to opravdu nevím. I média tuto informaci věděla dříve než my,“ přiblížila situaci. To se ale za pár hodin změnilo, když sám chovatel nakažené drůbeže přišel na úřad. „Přišel nám oznámit, že chov má už odborně zlikvidovaný,“ uvedla.
Ochranné pásmo bylo vyhlášeno v Krušovicích, Hředlích, Krupé a Lišanech. Dozorové pásmo hraničí u Přílep, Nového Domu, Nového Strašecí, Mšece a zasahuje až do Ústeckého kraje. „V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ stojí na webu Státní veterinární správy.
A i okolní obce už přijaly opatření. V Lišanech, které jsou ještě v ochranném pásmu, byla informace vyhlášena rozhlasem, zaslána do e-mailových schránek a vylepena na dveřích místního obchodu, kde si chovatelé, stejně jako na obecním úřadě, mohou vyzvednout potřebné formuláře k vyplnění. Stejně tak zareagovali například i v Lužné. „Vzhledem k výskytu ptačí chřipky v obci Krušovice spadá obec Lužná do uzavřeného pásma (pásma dozoru). Chovatelé jsou povinni do pondělí 6. března nahlásit přiloženým sčítacím listem na Obecní úřad Lužná počty chované drůbeže. Letáky jsou vytištěné v místních prodejnách,“ objevilo se na webu obce.
Letos se jedná už o 17. případ výskytu ptačí chřipky v chovech drůbeže v Česku, u volně žijících ptáků pak bylo toto onemocnění letos odhaleno u 6 kusů. V roce 2022 bylo u nás potvrzeno celkem 16 ohnisek, z toho 13 v malochovech a 3 v komerčních chovech drůbeže. Nejsme však jediní v Evropě. V sousedním Německu bylo letos odhaleno již 13 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže, v Maďarsku 12, v Polsku a Francii dokonce 55 ohnisek. Díky zlepšující se celorepublikové situaci zrušila od pátku 3. března veterinární správa mimořádné opatření zakazující chov drůbeže ve venkovních prostorech právě kvůli šíření ptačí chřipky. To se však nevztahuje na území v ochranném pásmu a pásmu dozoru.
Renáta Fryčová