Úpravou jednacího řádu vyhověli občanům

Mohou se ptát před zastupitelstvem

NOVÉ STRAŠECÍ. Účast veřejnosti na čtvrtečním zastupitelstvu v Novém Strašecí dávala tušit, že se budou projednávat témata dotýkající se široké skupiny obyvatel. Aby se svými připomínkami nemuseli čekat na závěr jednání, prohlasovali zastupitelé novinku v jednacím řádu. Nejen na písemné, ale i ústní dotazy z řad veřejnosti bude na začátku schůze vyčleněn čas 30 minut. Pokud někdo ze zastupitelů usoudí, že tento čas nestačí, může být po odhlasování prodloužen o dalších 30 minut.

Vstřícný krok

Hana Brinkeová zaslala na město dotaz ohledně vývoje kapacit v mateřských školkách a zahájení přístavby MŠ u Lesíka. Podle tajemníka Jiřího Tláskala má město na čtyřicetimilionovou investici připravený projekt a zahájení stavby je plánováno na konec letošního roku. Sleduje se vypsání vhodného dotačního titulu.

Starosta Karel Filip uvedl, že MŠ u Lesíka má dnes kapacitu 48 dětí. Místostarosta Michal Bünter doplnil, že další školka je plánována v ul. Zahradní. Vzniknout by mohla buď přístavbou, nebo demolicí současné a výstavbou nové 2–3 třídní školky.

Hana Brinkeová se ptala na odměny a výhody práce dvou místostarostů. Podle tajemníka se dva místostarostové osvědčili: „práce je stále víc a úkoly se lépe řeší“. Odměny místostarostů schválilo zastupitelstvo a jedná se o práci na plný úvazek.

V dotazu na modernizaci webových stránek města tajemník uvedl, že město čeká na cenovou nabídku včetně vizualizace od firmy Galileo. Hana Brinkeová požadovala zveřejnění emailových adres zastupitelů na webu města. „Několikrát jsem z videozáznamu slyšela mluvit někoho z koalice či opozice, ale neměla jsem možnost se ho na něco zeptat. Zveřejnění emailových adres by byl vstřícný krok,“ vyzvala zastupitele občanka.

Cvičení v sokolovně

Možnosti ptát se v úvodu schůze využila také cvičitelka jógy a pilates Jana Frolíková. S dospělými svěřenkyněmi využívá v úterý a ve čtvrtek večer městskou sokolovnu. Po té, co dosavadní nájemce ČLUZ ukončil nájemní smlouvu, nastavilo město v sokolovně podmínky stejné jako v ostatních sportovních zařízeních. „Město nám slíbilo, že podmínky zůstanou stejné. Nakonec se změnilo vše, včetně financí i provozu. Dávala jsem vstřícné návrhy, ale byly zamítnuty. Ráda bych našla společnou cestu, jak sokolovnu využívat. Dnes je v době, kdy jsme tam cvičili my, prázdná,“ upozornila cvičitelka.

Na její slova reagoval místostarosta Michal Bünter: „Město stanovilo cenu 350 korun, kterou jste neakceptovala. Začali jsme hledat jiné postupy. Nabídli jsme, že pokud budete cvičit se seniorkami nebo s dětmi, že budete mít vstup zdarma. Přes granty si můžete sáhnout na peníze pro vaši odměnu. Nabídli jsme i variantu chodit s dětmi cvičit do školy a seniorkami do domova seniorů. Řekl jsem vám, abyste ze sokolovny neodcházela, že najdeme řešení.“

Během diskuze se ukázalo, že problémem při nastavení podmínek bylo také posunutí cvičebních hodin kvůli tanečnímu spolku a to, jak bude režim v sokolovně nastavený od září.

Jana Frolíková mimo jiné uvedla, že nakonec cenu akceptovala, ale dotklo se jí vyjádření místostarosty Büntera a vedoucí odbory kultury a sportu Lenky Pelcové k postupu jednání, které se objevilo na webu města.

„Pojďme se znovu sejít i s tanečním klubem a vymyslíme, jak to bude od září fungovat. Nyní vám ale nic nebrání, abyste do sokolovny chodili. Rád si k vám přijdu zacvičit,“ ukončil názorovou přestřelku smířlivým tónem místostarosta.

Sláva Vaic

« Zpět