Kuchařka Lucie připravuje „pod dohledem“ Lukáše Hejlíka euroguláš.
Lukáš Hejlík předvedl „Jak se vaří z vody“
LiStOVáNí – skvělá kulinářská show
RAKOVNÍK. Beznadějně vyprodaná byla další kapitola literárně-dramatického cyklu LiStOVáNí nazvaná „Vaříme z vody“. V první březnový den ji uvedla Městská knihovna Rakovník. Protagonisté Lukáš Hejlík, Alan Novotný a z hlediště „vytažená“ Lucie předvedli vtipnou kulinářskou show zinscenovanou podle knihy Markéty Hejkalové U nás v Evropě (Na obědě u evropských rodin). Tato kniha vychází ze stejnojmenného televizního pořadu.
Jak naznačil v úvodu Lukáš Hejlík, cílem je seznámit diváky s vybranými kuchyněmi zemí Evropské unie. Jednotlivé domácnosti reprezentovali taťkové. „Společně uvaříme hutný euroguláš, který pak můžete všichni ochutnat,“ přiblížil obsah show Hejlík. K vaření je, jak známo, potřeba kuchařka. A tak pod záludnou otázkou, kdo sleduje v televizi pořady o vaření, „vytáhl“ na scénu jednu z hlásících se divaček, oblékl ji do slušivé zástěry a jmenoval kuchařkou. Dlužno dodat, že sympatická Lucie se svého úkolu zhostila na jedničku. Nejen, že se rychle zapojila do příběhu, ale navíc uvařila velmi chutný gulášek.
Lukáš Hejlík pozval na scénu postupně osm tatínků z různých evropských zemí. Všechny v podání herce Městského divadla Brno Alana Novotného. Příchod každého doprovázela typická melodie té které země. Postupně přicházely hlavy rodin z Francie, Německa, Španělska, Itálie, Maďarska, Švédska, Polska a Anglie, i když ta už z Unie vystoupila. Britský fotřík byl však neodbytný, a tak ho Hejlík s poznámkou, že Skotsko se chce stejně do Evropy vrátit, na scéně ponechal.
Každý z příchozích přinesl kuchařce Lucii ingredienci typickou pro jeho zemi. K tomu Lukáš Hejlík slovy autorky Markéty Hejkalové podotkl: „V současné Evropě je těžké hledat typické, standardní věci, i když to na první pohled zní paradoxně. Nakupujeme ve stejných supermarketech, jezdíme stejnými auty, nosíme stejné oblečení. Přesto máme (přinejmenším ve srovnání se všemi ostatními světadíly) velkou svobodu volby. Nemusíme se bát hladu, bídy ani přírodních katastrof, ve většině evropských zemí se nemusíme bát ani válek, a hlavně máme svobodu.“
Vraťme se však k vaření. Lucie postupně dala na rozpálenou pánev lilek, cibuli, kari koření, kečup, salám choriso a brusinky, vše pořádně promíchala a osolila. Za neustálých Hejlíkových a Novotného replik a salv smíchu do posledního místečka zaplněného dětského oddělení knihovny vytvořila chutný guláš. „Tady máme pět lžiček, udělejte frontu a všichni musíte ochutnat, co Lucie uvařila. Je to povinné,“ rozloučil se s nadšeným publikem Lukáš Hejlík a dodal, že se těší na další setkání. Byl to ve středu vydařený podvečer.
Tomáš Bednařík