Foto

Tomáš Rosenbaum.

Novým starostou Mšece byl zvolen Tomáš Rosenbaum

Opravu potřebují všechny obecní budovy

MŠEC. Ve mšeckém zastupitelstvu panovala v posledních letech napjatá atmosféra. Proto si dalo nové vedení mimo jiné za cíl uklidnit situaci, najít opět společnou řeč a více spolu komunikovat. Zatím se mu to daří. Zastupitelé se scházejí jednou za dva týdny na pracovních poradách a ustaly dlouhé hádky až do pozdních večerních hodin. Starosta Tomáš Rosenbaum žije ve Mšeci celý život. „Můj jediný přesun byl ze středu obce na okraj, kde jsme si postavili dům,“ směje se. Je absolventem kladenské strojní průmyslovky a její vyšší odborné školy. „Od ukončení studia jsem pracoval na různých pozicích, byl jsem například vedoucím výroby nebo zástupcem majitele firmy. Vždy se to týkalo technických záležitostí,“ říká starosta. Před nástupem do funkce pracoval ve firmě ve Mšeci. Na úřad se tedy opět přesunul jen o pár budov výše. Do zastupitelstva byl poprvé zvolen v roce 2006 a jeho členem je nyní již čtvrté volební období. V tom minulém byl místostarostou.

Už coby místostarosta jste se snažil realizovat některé své plány. Které se vám podařilo dokončit a u kterých to bohužel nevyšlo?

Podařilo se mi například získat dotaci pro naše hasiče. Usilovali jsme i o novou cisternovou stříkačku. Napoprvé to nevyšlo, ale na podzim jsem podával žádost znovu a vypadá to, že jsme tentokráte uspěli. Za to jsem moc rád. Naopak mě při pohledu zpět trochu mrzí, kolik času jsem ztratil projektem stavby repliky vjezdové brány do bývalého zámeckého areálu. Na bránu jsme měli i přiznanou dotaci, ale nakonec jsme od záměru upustili kvůli vysokým nákladům. Při podávání žádosti byla odhadní cena zhruba milion korun a dotační podpora kolem 80 procent, takže bychom na ni dostali asi 725 tisíc. Jenže než se vše vyřídilo, přišel covid a po něm velké zdražování ve stavebnictví. Ráz na ráz jsme bránu soutěžili za 1,8 milionu, přitom dotace nemohla být vyšší než původních 725 tisíc korun. A na závěr nám dodavatel po podpisu smlouvy řekl, že už to není schopen za vysoutěženou cenu postavit a náklady budou nejméně 2,2 milionu. To už nám připadalo jako zbytečné mrhání penězi. Samozřejmě mě to mrzelo, věnoval jsem tomu hodně času, ale člověk musí být realista a uvědomit si, kolik by se toho dalo za tolik peněz opravit nebo vylepšit. Dotaci z MAS jsme tedy vrátili.

Za své jste si vzal i úsekové měření na hlavní silnici na Slaný. Jak se osvědčilo?

To je další věc, na kterou jsem pyšný, že se ji podařilo dotáhnout. Úsekové měření, podle mého, zafungovalo dobře. Dopravu na hlavním tahu to zklidnilo. Od poloviny prosince už jsou navíc dokončeny i chodníky podél hlavní silnice, takže je pro chodce pohyb ve Slánské a Řevničovské ulici mnohem bezpečnější. Už nemusejí před kamiony skákat do příkopu. Chodník je v délce asi 780 metrů a postavil se s pomocí dotace, kterou zařizoval můj předchůdce pan Loskot. Teď už zbývá dokončit jen úsek od benzínky ke hřišti, který do dotace zahrnout nešlo. Je na něj projekt i vydané stavební povolení. Postavíme ho buď za své, nebo s podporou jiného dotačního titulu. Chodník je tu potřeba. Hřiště je přes sezonu, kdy se hrají zápasy, hodně využívané. Hrají na něm dospělí i přípravka a situace na silnici je problematická. Do chodníku bychom se chtěli pustit v letošním roce. Stejně tak je rozdělaná dotace na opravu místních komunikací, které se rozkopaly při výstavbě kanalizace. S opravami se začalo na podzim, ale kvůli počasí se práce musely přerušit a budou pokračovat na jaře.

Městys má v majetku velké množství budov. Jaké s nimi máte plány?

Je jich opravdu hodně – zámek s hospodářským dvorem, jehož některé budovy jsou bohužel v dezolátním stavu, úřad, škola, zdravotní středisko, pošta, hospoda, kulturák, dům na Zelené návsi, kde je v nájmu vietnamská prodejna, a rodinný dům čp. 12. Velké opravy bohužel potřebují všechny budovy. Jejich hlavní problémy jsou víceméně totožné – vlhkost, stará okna a nehospodárné vytápění. Je obrovská škoda, že se do nich za poslední roky neinvestovalo, protože při dnešních cenách bude všechno mnohonásobně dražší, než by bylo před lety. Navíc je nám nyní nabízena ke koupi další budova. Nabídku zvažujeme především ze strategického hlediska. Jsou to bývalé kanceláře JZD. Obáváme se, aby se budova nedostala do nevhodných rukou a nevznikla tam například ubytovna. O nějakou vyloučenou lokalitu nikdo z nás nestojí.

Markéta Hartlová

« Zpět