Právnické osoby nemají právo nahlížet
Tajný život městských zápisů
RAKOVNÍK. Že je něco v nepořádku se zveřejňováním informací z jednání městské rady a zastupitelstva, si myslí pětice zastupitelů, kteří byli zvoleni za sdružení Změna pro Rakovník. Jmenovitě Veronika Kronich, Jan Mudra, Marek Pavlík, Petr Steidl a Jaroslav Vaic. Stávající systém považují za nedostatečný. Proto na prosincové zasedání připravili dva návrhy, jak situaci zlepšit. Ani jeden neprošel. Co to v praxi znamená, jsme si ověřili minulý týden. K informacím ze zasedání zastupitelstva se totiž opravdu jen tak nedostanete.
Přepisy existují
S návrhem doplnit k zápisům z jednání městské rady informativní rešerše vystoupil Jan Mudra. Jeho další návrh se týkal zápisů ze zasedání zastupitelstva. Kromě schválených usnesení navrhoval zveřejňovat také anonymizované zápisy. Ty totiž existují. Tisková mluvčí po každém jednání přepíše zvukový záznam ze zasedání, ověřovatel zápisu text přečte a ověří a elaborát je pak uložen na úřadě k nahlédnutí. Skupina zastupitelů navrhovala, aby byl zápis zbaven citlivých údajů (tzv. anonymizace) a zveřejněn na úřední desce a webu města. Každý by se tak mohl v případě zájmu dozvědět, co se na zastupitelstvu probíralo, co zaznělo v diskuzi, kdo jaké návrhy předkládal a proč nebyly schváleny.
Ve Strašecí to jde
„Žijeme ve 21. století a zveřejňování přehledných, online dostupných a úplných informací z jednání považujeme za zcela zásadní a běžný způsob komunikace mezi vedením města, zastupiteli a občany. Podle dosavadní praxe jsou zveřejňovaná usnesení ze zasedání rady města i zastupitelstva nedostatečná, neboť zmiňují pouze usnesení a hlasování bez dalších informací. Není z nich patrné, co bylo předmětem jednání,“ míní Jan Mudra a dále argumentuje tím, že ke zveřejňování rešerší či zápisů z jednání rady i zápisů z MZ přikročila řada moderních měst a obcí po celé ČR. Např. i Nové Strašecí a Beroun.
Trešlův „kompromis“
Ani jeden z návrhů ale nezískal v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, a proto nebyly přijaty. A díky tomu, že na webu města jsou zveřejňována pouze přijatá usnesení, nikdo by se o iniciativě nedozvěděl. Neudržitelnost situace si zřejmě uvědomil radní Ivo Trešl a předložil kompromisní návrh, který byl schválen. Zastupitelstvo tak uložilo kanceláři tajemníka, aby připravila „způsob elektronického odesílání neanonymizovaných zápisů z jednání zastupitelstva města, a to občanům města a fyzickým osobám, které na území města podnikají či vlastní nemovitost, kteří o zaslání konkrétního zápisu po nezbytné jednorázové registraci a identifikaci požádají.“
I když iniciátoři změny toto řešení nepovažují za šťastné, rozhodli jsme se vyzkoušet, jak novinka funguje. Dotazem na tiskovou mluvčí jsme zjistili, že úkol dosud nebyl splněn. Proto jsme požádali o možnost nahlédnout do zápisu alespoň na radnici, což stávající pravidla umožňují. Ale ani to nám nebylo dopřáno.
Nejste správná osoba
Tisková mluvčí nejprve souhlasila, ale než jsme stačili dojít na úřad, změnila názor. „Nejste občan Rakovníka. A pokud tu nevlastníte ani nemovitost, nahlížet nemůžete,“ napsala v SMS zprávě. Odpověděl jsem, že v Rakovníku více než 30 let podnikám a jsem spolumajitelem čp. 418, kde sídlí redakce Raportu. Tisková mluvčí namítla, že čp. 418 vlastní právnická osoba (Raport, s. r. o.) a ze zákona mají nárok nahlížet jen fyzické osoby. „V zákoně o obcích je opravdu myšleno jen na práva a povinnosti fyzických osob, právnické osoby jsou zde vynechány. Jediná vaše možnost je si vyžádat zápis v anonymizované podobě dle zák. č. 106/1999 Sb,“ uvedla na závěr.
Když jsme o výše uvedeném postupu informovali telefonicky starostu města Luďka Štíbra, už o lapálii věděl. I podle jeho slov úřad postupoval podle zákona, který zřejmě na práva právnických osob pozapomněl, ale s tím se prý opravdu nedá nic dělat.
Pavel Sklenička