Co přijde po knihobudkách a defibrilátoru?
NOVÉ STRAŠECÍ. Jednou z forem zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. participativní rozpočet. Jeho prostřednictvím mohou sami obyvatelé, spolky či nejrůznější komunity rozhodovat o využití části rozpočtu na investice ve městě.
V Novém Strašecí se po roce mohou opět zapojit do grantového projektu – „Rozhodněte sami“. Podobně jako předloni a loni na „občanské projekty“ v rozpočtu na rok 2023 zastupitelé odsouhlasili částku 300 tisíc korun. „Předloni byl v rámci participativního rozpočtu realizován projekt knihobudek. Máme je na pěti místech ve městě a ukazuje se, že občané mají o četbu zájem, protože budky jsou věčně prázdné,“ směje se starosta Karel Filip.
V následujícím roce při hlasování u občanů zvítězil defibrilátor (přístroj na resuscitaci při srdečním kolapsu), který bude umístěn na rekonstruované budově hasičské zbrojnice. Také letos se očekává, že se zájemci budou moci se svými nápady a vizemi přihlašovat prostřednictví formulářů na stránkách města do 17. března. Na začátku dubna pak proběhne veřejná prezentace a diskuze k navrhovaným projektům. V druhé polovině dubna jim budou moci občané dát svůj hlas.
„Zajímavé a veřejně prospěšné projekty, které z různých důvodů neuspějí v rámci participace, budou zařazeny do zásobníku projektů a mohou být připraveny k realizaci v rámci investičních akcí Nového Strašecí. Občané se tak mohou aktivně zapojit do procesu společného plánování rozvoje města Nového Strašecí,“ upozorňuje Karel Filip.
Letos byla v rozpočtu města na grantové programy alokována celková částka 2,1 milionu korun.
Sláva Vaic