
Členové vítězného týmu ESKIT dostali jako cenu hodnotné poukázky. Foto archiv -spsek-
Čtyřiadvacetihodinový hackathon na SPŠ Emila Kolbena
Studenti sestavovali chytrou domácnost
RAKOVNÍK. Škola v praktickém životě. Tak by se dal popsat čtyřiadvacetihodinový hackathon na SPŠ Emila Kolbena Rakovník. Soutěžní maraton pro studenty začal 19. prosince ráno a skončil následující den slavnostním vyhlášením po prezentaci projektů.
„Hackathon je jednou z našich školních soutěží. V předvánočním čase spojuje studenty, jelikož týmy musí být sestaveny napříč obory – tedy strojní, elektro a IT,“ představuje pořádající učitel Petr Lelovski.
Vedle vyčerpávající délky práce je pro studenty výzvou i to, že předem neznají zadání projektu. „Letos museli studenti sestavit model domácnosti. K dispozici měli 3D tiskárny, laserové řezačky a vhodné materiály. Každý tým už se potom po svém vypořádal s výbavou. Součástí bylo naprogramování aplikace a řízení celého domu Arduinem,“ doplňuje Petr Lelovski.
Studenti do svých modelů instalovali třeba čidla teplot, díky kterým aplikace spínala vytápění objektu, čidlo prachu v modelové garáži spouštělo větrák, čidlo vlhkosti oznamovalo míru zavlažení trávníku u domu. „Snažili jsme se model navrhnout tak, aby se obyvatelé nemuseli starat například o regulaci topení. Díky aplikaci je možné nastavit vyšší teplotu v konkrétní časy a v určitých místnostech,“ vysvětlil při závěrečné prezentaci jeden ze studentů.
Právě celkové zpracování, vytvoření videa z výrobního procesu, použité technologie a prezentace porotě určila závěrečné pořadí týmů. Ty byly velmi vyrovnané a jen těsně zvítězil tým ESKIT se svojí vilou s důmyslně zabudovanou krabicí od pizzy (viz foto).
Barbora Knotová Vaicová