Foto

Okysličování vody skútrem provádí Roman Jašek zpravidla po ránu, aby nebyla ohrožena bezpečnost koupajících.

Se sinicemi bojují bakterie i „srážedlo“ fosforu

Skútr zachraňuje vodu na Tyršáku

RAKOVNÍK. Sucho a vlna veder se nutně podepisují na kvalitě vody v přírodních koupalištích. Svůj každoroční zápas o dobrou vodu ke koupání svádí také správa Tyršova koupaliště v Rakovníku. Zatím má nad živlem navrch a koupaliště je stále v obležení návštěvníků. Není to ale samo sebou.

„Ještě v červenci byla ve vodě viditelnost na 1,7 metru a měl jsem radost, že to letos zvládneme. Bohužel sucho už trvá příliš dlouho. Voda má teď zelený nádech, ale podle aktuálního měření hygienické stanice je ke koupení stále vhodná,“ říká správce Roman Jašek.

Pro udržení kvality vody dělá doslova „psí kusy“. Na doporučení firmy Photon Water jsou do vody jedenkrát za čtrnáct dní aplikovány bakterie, které na sebe vážou sinice. Další speciální dávkovač produkuje „srážedlo“ přebytečného fosforu. Ten se sem dostává z rybníků nad koupalištěm.

Pro fungování bakterií ale musí být ve vodě dostatek kyslíku. „Nejhorší je, že v rybníku nad Tyršákem chybí skoro půl metru vody, takže o nějakém přítoku nemůže být řeč. Do toho se mi rozbilo čerpadlo, které vytvářelo vodotrysk pro okysličování vodu. Odbornice z Photon Wateru mi naznačila, že pokud vodu nezačnu okysličovat, do týdne se zkazí,“ popisuje horké chvilky správce.

Jediným spásným řešením se ukázal být vodní skútr. Šroubovice jeho motoru dokáže vodu rozčeřit podobně jako hasičské čerpadlo. Problém je, že se skútrem může správce po hladině jezdit jen po ránu nebo večer, aby neohrozil bezpečnost plavců. „Návštěvníkům jsem vysvětlil, že na skútru tu nejezdím pro svoji zábavu, ale kvůli vodě. Výhodou je, že skútr vyplaví zpod dřevěných mol další nečistoty, které hned posbíráme do sítěk, aby se neusazovaly na dnu,“ vysvětluje Roman Jašek.

Že stálí návštěvníci chápou, že udržet kvalitu vody není jednoduché, jsme se přesvědčili přímo na Tyršáku. „Pan Jašek nám vysvětlil, proč musí vodu čeřit skútrem, a je nám jasné, že nemá moc jiných možností. Udržet na koupališti dobré koupání byl problém vždycky. Chodím sem už od malička a pamatuji si, že jeden čas tu byla přemnožená tráva rostoucí ze dna. Při plavaní to bylo velmi nepříjemné. Tehdejšímu správci jsme pomáhali trávu vytrhávat,“ zavzpomínala Šárka Malá.

Na příští sezónu by se Roman Jašek rád vrátil k provzdušňování vody pomocí vodotrysku. Ze strany města by to znamenalo investici do nového čerpadla.

Sláva Vaic

« Zpět