„Pro uprchlíky zajistíme ubytování i stravu,“ říká Jan Bureš

Vlajky Ukrajiny vlají na radnicích

RAKOVNÍK/NOVÉ STRAŠECÍ. Nejčernější scénář je naplněn. Ruská armáda napadla nezávislý stát Ukrajinu. Válka bude mít vliv i na území České republiky i na naše nejbližší okolí. V podobě tisíců uprchlíků, možné surovinové a energetické krize i potenciálního nebezpečí při eskalaci konfliktu.

Jak situaci vnímá vedení Rakovníka a Nového Strašecí? Uvažují starostové o formě pomoci směrem k Ukrajině, popřípadě lidem žijícím a pracujícím na území našeho regionu? Jsou města připravena, kdyby válka přerostla až na území našeho státu?

Rakovník připraven

Na rakovnické radnici vyvěsil ukrajinskou vlajku místostarosta Jan Švácha osobně. Fotku z vyvěšení zveřejnil facebooku se slovy: „Je třeba ukázat, že stojíme na straně Ukrajiny.“ Vzápětí čelil ostrým poznámkám proruských trollů.

Stručné vyjádření nám poskytl také starosta Rakovníka Luděk Štíbr: „Vedení města Rakovník se plně ztotožňuje s oficiálním stanoviskem Vlády ČR ke konfliktu na Ukrajině a je připraveno na řešení případných opatření v rámci krizového řízení města a celého regionu v souvislosti s vývojem situace.“

Následující den se na FB města objevilo, že vedení města „je připraveno předložit zastupitelstvu města ke schválení poskytnutí finančního daru na humanitární pomoc Ukrajině“ včetně odkazů na konta a charitativní organizace, jejichž prostřednictvím lze Ukrajincům pomoci.

Rychle a rozhodně

K našim dotazům se vyjádřil i místostarosta Nového Strašecí Jan Bureš. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu vnímá jako tragédii, která se neměla stát. „Válečný konflikt nepřinese nikdy nic dobrého a ať se stane cokoli, ovlivní to životy nás všech. Kroky Ruska jsou neomluvitelné a Evropa a další země by měly rychle a rozhodně zasáhnout,“ řekl Jan Bureš.

Hodně měst a obcí

Je přesvědčen, že Ukrajině je nutné pomoci (i finančně), a to velmi brzy. „Osobně budu pro finanční pomoc a v případě potřeby si dokáži představit, že můžeme zastřešit, případně spolupracovat i na materiální pomoci od města a občanů. Domnívám se, že pokud v této formě přispěje hodně měst a obcí, tak forma finanční pomoci bude nezanedbatelná.“ Místostarosta doufá, že konflikt se nerozšíří až na území ČR. Je ale nutné s touto možností počítat a začít se věnovat i těmto scénářům.

Dále doplnil, že město Nové Strašecí je připravené přijmout případné uprchlíky do své turistické ubytovny (21 míst), která je součástí kulturního centra, a to včetně stravy.

Sláva Vaic

« Zpět