Starostové diskutovali s ministryní

BĚLEČ/KŘIVOKLÁTSKO(ref). Ve čtvrtek se v Bělči uskutečnila dlouho očekávaná schůzka ohledně vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Sešli se tu ministryně životního prostření Anna Hubáčková, krajská radní pro životní prostředí Jana Skopalíková, třiadvacet starostů Křivoklátska a někteří další politikové. Schůzka žádné jasné závěry nepřinesla, otevřela však prostor pro další diskuzi.

Hlavním důvodem pro vyhlášení parku je údajně lepší péče o zdejší přírodu. „Ten les je velmi cenný a je obděláván jako hospodářský les. Ale není to tak, jak bychom si přáli z hlediska ochrany přírody a krajiny. Takže podstatná změna bude jenom v tom, že státní les bude obhospodařován státní organizací. Asi dráž, ale rozhodně šetrnějším způsobem,“ vysvětlila ministryně.

Ale právě ve změně hospodaření vidí problém odpůrci parku. „Všechny dosud uváděné obecné důvody, jako je významnost, jedinečnost, zachovalost, potenciál jádrového území a další, pouze potvrzují, že tyto mimořádné hodnoty území Křivoklátska nejsou důsledkem přírodních procesů, ale naopak výsledkem vysoké úrovně současného trvale udržitelného způsobu hospodaření v místních lesích,“ napsali starostové sedmnácti obcí. „Nikdo nám nikdy neřekl, co je na současném stavu konkrétně špatně, aby se to muselo měnit,“ připomíná Iveta Kohoutová, starostka Karlovy Vsi.

Pokračování na straně 2.

« Zpět